Diyet ve Zayıflama

Çapraz Okuma Tekniği Nedir? Çapraz Okuma Tekniği Faydaları

 • 26 Haziran 2022
 • 34 kez görüntülendi.
Çapraz Okuma Tekniği Nedir? Çapraz Okuma Tekniği Faydaları

Daha çok bilim adamları ve akademisyenler bu teknik ile okumalarını sürdürmektedir. Çapraz okuma tekniği oldukça zor bir okuma tekniği olsa da oldukça keyifli ve eğitici bir sürecin başlamasına yardımcı olur. Araştırmacılar ve akademisyenler tarafından çok fazla kullanılan bu tekniği isterseniz, siz de kullanabilirsiniz. Yapmanız  gereken ise iki farklı türden kitabı aynı anda okumak olacaktır.

 

Okumak bazı kişiler için bir tutku ve yaşam biçimidir. Bu nedenle okumayı seven kişiler için kitap merakı hiç bitmez. Hatta okumanın büyüsüne kapılan kişiler çapraz okuma tekniğini kullanmak ister. Peki, çapraz okuma tekniği nedir? Çapraz okuma tekniği aynı anda iki farklı kitabın birden okunması durumudur.

Her ne kadar ülkemizde okuma oranı düşük olsa da aslında çapraz okuma tekniğini kullanan kişilerin sayısı da az değildir. Yani sadece araştırmacılar veya akademisyenler değil, okumayı ve öğrenmeyi seven herkes çapraz okuma tekniğini kullanabilir.

 

Çapraz Okuma Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

 

Elbette her türlü okuma tekniğinin insana kattığı faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Ama çapraz okuma tekniğinin kısa sürede insana kattığı faydaları daha fazladır. Özellikle bir kitabı okurken diğer kitapları da merak eden kişiler bu tekniği uygulayabilir.

 

 • Birden fazla kitap okumak aynı anda hem keyifli vakit geçirmenize katkı sağlayacaktır hem de bilimsel konularda bilgi birikimine ulaşmanıza fayda sağlar. Çünkü çapraz okuma tekniğinde genelde bir kitap bilimsel konular içerir bir diğeri ise keyifli vakit geçirmenize sağlayacak kitap türlerinden oluşur ( roman, şiir kitabı gibi)
 • Aynı anda iki ya da daha fazla kitap okumak beynin daha aktif çalışmasına yardımcı olur.
 • Düşünce gücünü artırır.
 • Empati yeteneğini artırdığı gibi daha fazla kelime haznesine sahip olmanıza yardımcı olur.
 • Unutkanlık gibi sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olur.
 • Daha kısa vadede pek çok kitap hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Gün içinde yaşadığınız yorgunlukları alır.
 • Hem bilimsel alanda hem de kültürel alanda aktif düşünmeye sevk eder.
 • Sosyal medya gibi hiçbir faydası olmayan alışkanlıklardan sizi uzaklaştır.
 • Ruhsal bunalım yaşamanızı önler.
 • Farklı fikir ve görüşleri daha kolay karşılaştırmanıza yardımcı olur (eğer farklı türden birden fazla kitap seçerseniz.)

Çapraz Okuma Nasıl Yapılmalı?

Okuma tekniklerinin içinden en sevileni çapraz okumadır. Çapraz okuma tekniklerini bilirseniz ve bu yönde kitap okumaya devam ederseniz, daha fazla bilgiyi aynı anda beyninize depolayabilirsiniz. Çapraz okuma nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı ise;

 

Çapraz okuma yapacaksanız, farklı türdeki kitapları tercih edin; beyin fonksiyonlarınızı daha iyi çalıştırmak için ve kendinizi daha dinç tutmak için farklı türdeki kitapları seçmeye özen göstermeniz tavsiye edilir. Yani aynı anda iki farklı roman okumak yerine bir roman ve bir bilimsel kitap ya da tarih  kitapları okumayı tercih edebilirsiniz.

 

Çapraz okuma yapacak kişiler sürekli yer değiştirmelidir; bu durum sadece farklı iki tür kitap okuyanlar için geçerli değildir. Yani tek bir kitap bile okuyor olsanız dahi sürekli yer değiştirerek, kitap okumak her zaman daha avantajlı olacaktır. Ama kitapların büyüsüne kapılan kişiler için mekanın  ve zamanın hiçbir önemi yoktur. Ancak ne kadar fazla yer değiştirirseniz, düşünce gücünüz de o kadar artacaktır.

 

Çapraz okuma tekniği, il başlarda yorucu olacaktır. Ama pes etmeden okumaya devam edecek olursanız, hayata bakış açınız çok değişecek ve en zor gibi görünen günlük sorunların üstesinden kolayca gelebilme kabiliyetini size kazandıracaktır.

 

Çapraz okuma tekniğinden sonra Anaksimenes’in hayatı ve felsefesi hakkında araştırma yazımızı da okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.