Diyet ve Zayıflama

Çocuklarda Mizah Duygusu Nasıl Gelişir? Neler Yapmalıyız?

  • 24 Haziran 2022
  • 23 kez görüntülendi.
Çocuklarda Mizah Duygusu Nasıl Gelişir? Neler Yapmalıyız?

Çocuklarda mizah duygusu 2 ila 5 yaşlarında ortaya çıkmaya başlar. Esasen anne ve babalar çocuklarında gelişen mizah duygusunu anlayabilirler. Çünkü bu yaş sınırı içinde olan çocuklar yetişkinlere nazaran daha fazla güler ve pek çok olaya kahkahalar ile cevap verirler.

 

Çocuklar için gülmenin önemi büyüktür. Çünkü insanların yetişkinlikte nasıl bir karaktere sahip olacakları çocukluk çağlarından itibaren belirlenir. Eğer eğlenceli ve keyifli bir şekilde çocukluk dönemi geçirmiş iseniz büyüdüğünüzde de her zaman eğlenceli ve enerjisi yüksek bir insan olabilirsiniz. Bu nedenle çocuklarda mizah duygusunun gelişmiş olması gerekmektedir. Her olayın iyi yönünden bakmak, her olaydan iyi bir anlam çıkarabilmek insanlar için özellikle de çocuklar için önemli bir detaydır.

 

Bu nedenle çocuklarınız artık 2 yaşına girdiğinde onlara hayal kurmayı ve her olaydan pozitif bir sonuç çıkarmayı öğretmeniz gerekir.

 

Eğer siz de çocuklarda mizah duygusu nasıl gelişir? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

 

 

Çocuklarda Mizah Duygusunun Gelişmesi İçin Ne Yapılması Gerekir?

Çocukların sadece fiziki gelişimi değil ruh gelişimi ve karakter gelişimi de önemlidir. Bu nedenle anne ve babaların çocukların her türlü gelişimine katkı sağlamaları gerekir. Özellikle mizah gelişimi 2 ila 5 yaşlarında çocuğa verilmelidir. Çocukların hayatları boyunca kendileri ile barışık olmaları için gülmeyi  öğrenmeleri gerekir. Bunun için anne ve babaya düşen bir takım görevler vardır.

 

  • Çocuklarınıza komikler yapın

Çocuklarınızın karşısında sürekli surat asıp, oturmak yerine ona şakalar yapın. Örneğin beraber yüzünüze boyalar sürüp, onu güldürün. Bu şekilde şakalar yaptığınızda çocuklar gülecektir. Yani çocuklarınızın mizah duygusunu geliştirmek için ona çeşitli komiklikler yapabilirsiniz.

 

  • Komik hikayeler anlatın

Çocuklarınıza hikayeler anlatırken ses tonunuzu değiştirerek, çeşitli şakalar yapabilirsiniz. Örneğin masal kitabı okurken, o kitaptaki karakterleri olduğundan daha komik bir şekilde anlatabilirsiniz. Bu sayede hem çocuğunuza kitap alışkanlığı kazandırabilir hem de mizah duygusunu daha fazla geliştirebilirsiniz. Özellikle 2 yaş çocuklara bu şekilde yaklaştığınızda çocuğun dil becerisi de gelişmiş olacaktır.

 

  • Evde sürekli gülümseyin

Evdeki negatif hava çocuklara direk olarak yansıyacaktır. Bu nedenle ne kadar mutsuz olursanız olun çocuklarınızın yanında her zaman gülümsemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Örneğin günlük yaşantınızda yaptığınız işlerde her zaman bir komiklikler çıkarmaya çalışın. Yemek yaparken, yemekte kullandığınız malzemeleri konuşturabilirsiniz. Çamaşır katlarken, çorapları elinize geçirip, kukla gibi konuşturabilirsiniz.

 

  • Her zaman kahkaha atın

Çocuklarınızla beraber gülmekten korkmayın. Her zaman kahkaha atarak gülmeniz, çocuğunuzun daha fazla gülmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle gülmek için bir şeyleri beklemeyin, durup dururken de gülebilirsiniz. Özellikle çocuklarınızla beraber tüm aile bir arada iken çokça gülmeye ve çocuklarınızı güldürmeye gayret edin.  Tüm aile birlikteyken sık sık gülmek onların her anlamda kendilerine güvenmesine

 

  • Sürekli çocukları güldürecek oyunlar oynayın

Sürekli komik oyunlar oynamak çocukların mizah gelişimleri için son derece önemlidir. Bu nedenle gün içinde çocuklarınızla komik oyunlar oynamaya öze gösterin. Mesela çocuklar gölge oyunlarına çok gülüyorlar. Işığı duvara yansıtıp, ellerinizle gölge oyunları yapabilirsiniz. Çocuklar gölgeleri gördükçe kahkahalar atmaya başlayacaktır. Eğer siz de çocuklarınızın daha fazla gülümsemesini istiyorsanız, onunla oyunla oynayarak ve  kahkahalar atarak, çocuklarınızın mizah gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

 

Ailelerin unutmaması gereken durumlardan biri çocuğa gülmeyi öğretmektir. Gülmeyi bilen insanlar her zaman hayada daha pozitif bakar ve hayattan keyif almayı öğrenir.Diyet Seti Google News
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.