Diyet Yemekleri

diyet yemekleri

  Günümüzde kilo sorunlarından dolayı Diyet Yemekleri oldukça önem kazanmıştır.İnsanlar yoğun yaşam koşullarından dolayı Diyet Yemeklerinin yanında bunun gibi yöntemlere başvurmakta ve bu konuda bilgi veren kişilerde aynı ölçüde önem kazanmaktadır.

Obezite ve Diyet Yemeği

diyet yemekleri

Obezite, vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranla artması ile karakterize olan kronik bir hastalıktır. Hastalık diyoruz çünkü son dönemlerde maalesef o kategori içerisine alınmış durumda.

aşırı ve sağlıksız beslenme obezitenin en önemli nedenidir. Bununla beraber;  genetik yatkınlık,  sedanter yaşam (hareketsiz yaşam )önemli rol oynar.  Bunlar arasında kişinin elinde olan yani değiştirilebilir faktör,  sedanter yaşam ve aşırı sağlıksız beslenmedir.

Sağlıklı Beslenme İçin Diyet Yemeği

diyet yemekleri


Aşırı ve sağlıksız beslenme ilk değiştirilmesi gereken davranıştır. Sağlıklı beslenme denilince kişinin aklına diyet yemekleri yani; sıfır tuz, sıfır yağ ve şekersiz yemek veya atıştırmalıklar gelir.  Aslında diyette yasak yoktur.  Yağ, tuz ve şekeri sıfıra indirmek mümkün değildir. Mümkün kılabilsek bile sürdürmek oldukça zordur. Bizim diyetlerde asıl istediğimiz sürdürülebilirlik ve yaşam tarzı değişiklik olduğu için yağ, tuz ve şekerin yemeğe giren türü ve miktarı önemli olandır. 

Yemekler ve Diyet

Yemeklerden aldığımız makro besin öğeleri karbonhidrat protein ve yağlardır. Diyet yemeklerindeki mantık ise bu besin öğelerinin orantılı olarak bulunmasıdır. Çok fazla yağlı olması, karbonhidrat oranınız yüksek olması bizi diyet yemeği mantığından çıkarır.

diyet yemekleri

Aynı zamanda içerisine giren tuz miktarı da önemlidir. Günlük tüketmemiz gereken tuz miktarı 6 gramdır.  Bu da yaklaşık 1 çay kaşığına denk gelir. Bu ölçüyü aşmayacak şekilde yaptığımız yemeklere  tuz eklememiz hiçbir sorun yaratmaz. Bu miktarı geçiyorsak tuz yerine çeşitli baharatların kullanılması yemekte tuz istediğimizi azaltacaktır.

Yemeklerde Yağ Seçimi ve Diyette Önemi

diyet yemekleri

 Ve bir başka önemli unsur ise sağlıklı ve yağların tercih edilmesidir. Yağ seçenekleri olarak doymuş yağlar(tereyağ ,iç yağ)  yerine doymamış  yağ seçeneklerinden zeytin yağı ,  omega3 kaynağı olan kanola yağı veya ayçiçek yağı tercih edilmelidir.

Diyet Yemeğinde Sebzenin Önemi

diyet yemekleri

Diyet yemeklerinde özellikle sebzelere yer vermemiz gerekir.   Sebzelerde bulunan lifler hem bağırsaklarımızı rahatlatacak yani kabızlığımızı engelleyecek hem de düşük kalorili oldukları için diyet yemeği olarak tüketebileceğiz ve bir miktarda bitkisel protein almış olacağız. Sebze yemeklerinde de önemli olan doğru yağ tercihi ve miktarıdır. Örneğin 1 kg sebze yemeğine 3-4 yemek kaşığı yağ eklemeniz yeterli olacaktır.

Diyet Yemeklerinin Ayrılmazı Tatlılar

diyet yemekleri

Gelelim birçok kişinin zaafı olan tatlılara, tatlıları da sağlıklı hala getirmek oldukça kolay diyebilirim. Beyaz un yerine tam buğday veya yulaf unu tercih edebilir ve eklediğimiz çay şekeri veya rafine şeker yerine doğal besinleri kullanabiliriz. Örnek verecek olursak kuru veya taze meyveler, doğal bal veya pekmez vb. bunlar normal şekere göre oldukça sağlıklı ve diyet yemekleri için uygun seçeneklerdir.

Diyetisyen: Özge Dalgıç


Bu kategoride ürün bulunamadı.