Diyet ve Zayıflama

Doğru ve Sağlıklı Anne – Bebek İlişkisi Nasıl Olmalı?

  • 13 Haziran 2022
  • 39 kez görüntülendi.
Doğru ve Sağlıklı Anne – Bebek İlişkisi Nasıl Olmalı?

Anne ile bebek arasındaki ilişki bebeğin anne rahmine düştüğü anda başlar ve bebeğin doğumundan özellikle anne sütünden ayrılmasıyla kadar yoğun bir şekilde devam eder.

Anne sütünden ayrılma ile birlikte bebeğin anne dışı etkenlere de yoğunlaşması anne ile bebek arasındaki ilişkide farklı bir boyuta gider. Peki nedir bu anne ile bebek ilişkisi kavramı?

 

Anne ile bebek arasında nasıl bir ilişki vardır?

Bebeğinizin anne karnında devam eden ve gözlemlenen fiziksek gelişimin yanında duygusal gelişimde ilk andan itibaren başlar ve sürer.

Annenin salgıladığı hormonlar bebeğin hem fiziksel hem de duygusal olarak gelişiminde büyük önem taşır.

Bu ilişki ilk başlarda çok fazla anlaşılamasa da özellikler ilerleyen haftalarda bebeğin hareketlenmesi ile daha anlaşılır hale gelir.

 

30. Haftadan sonra bebeğin halk arasındaki tekmelemeleriyle anne ile bebek arasındaki ilişki gittikçe gelişir ve anne adayları annelik iç güdüsünü daha içten bir şekilde hissetmeye başlar.

Bu yüzden dolayı hamilelik sırasında fiziksel olarak yaptığımız hareketlere yediğimiz yiyecek ve içecekler dikkat ettiğimiz gibi duygusal olarak da yaşadıklarımıza dikkat etmemiz bebeğimizin iyi bir şekilde duygusal gelişimini sağlar.

 

Hamilelelik süresi boyunca herşeye rağmen mutlu olmak bebeğimizinde mutlu olmasını sağlayacaktır.  Sıkıntılı durumlardan,üzüntüden heyecandan ve endişeden uzak durmak bebeğimizin duygusal anlamda sakin mutlu ve kendini güvende hisseden bir yapıda olmasını sağlayacaktır.

Elbette buradaki duygusal mutluluk fiziksel olarak da bebeğimizin iyi bir gelişim sağlamasına sebep olacaktır.

Anne ile bebek ilişkisi bebeğimizin gelişimindeki her safhada farklı haller alacaktır. Bu yazımızda anne karnındaki dönemi sizler için değerlendirmeye çalıştık.

 

Bebeğiniz Hakkında Doğru Bildiğiniz Yanlışlar!

Bebeğinizin gelişim süreci ve gelişim sürecinden sonraki zamanlar için sürekli internette birşeyleri araştırıyor ve bebeğiniz hakkında nelerin daha iyi olabileceğini, nelerin bebeğinize yarar sağlayabileceğini internet sitelerinden öğreniyorsunuz.

Fakat bu bilgileri internet sitelerinden daha çok sizlere doğru olarak verebilecek sadece o konu da uzmanlaşmış doktorlardır.

Yani internet yer alan bebek yazıları sizi yanlış yönlendirebilir ve bebeğinizin gelişim sürecindeki olaylarında aksaklık yaşamasına neden olabilir.

 

Fakat biz yine de sizler için doktorların ağzından söylenmiş yazıları paylaşmaya devam ediyoruz. İşte sizlere bebeğiniz hakkında doğru bildiğiniz yanlışlar!

Bebeğinizi internet siteleri ile beslemeniz ve internet sitelerinde yer alan bilgilere göre talimatlar uygulamanız her zaman yanlıştır.

İnternet siteleri üzerinde yer alan her bilgiye inanmamanız ve bu bilgiler bebeğiniz üzerinde uygularken öncelikle mutlaka bir uzman doktora başvurup öyle denemelisiniz.

İnternet sitelerinde sizin için ve bebeğiniz için yararlı olabilecek şeyler belki de bebeğiniz için zararlı olabilir yani ”elma yiyin diyorsa” bu bebeğinize zarar getirebilir, bebeğinizin elmaya karşı bir alerjisi vardır fakat bunu bilmiyorsunuzdur.

 

İşte bu yüzden çok dikkatli olmalıyız ve her ne yapıyorsak yapalım mutlaka bebeğinizin doktoruna bu önergeleri uygularken danışmalıyız.

Aynı şekilde sadece internet siteleri değil aynı zamanda dışarıda sizlere verilen bilgilerde yanlış olabilir yani birisi size; ”Gaz çıkarma konusunda şunu uygulayabilirsin” demiştir fakat bu bebeğiniz için yararlı olmayabilir işin özeti her duyduğunuz bilgiye inanmayın ve bu bilgileri uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışın.Diyet Seti Google News
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.