Diyet ve Zayıflama

Hamile Beslenmesi Hakkında Altın Kuralları Bilin

  • 17 Haziran 2022
  • 38 kez görüntülendi.
Hamile Beslenmesi Hakkında Altın Kuralları Bilin

Gebelikte Doğru Beslenme Hakkında Kurallar

Gebelik süreci bir bebeğin sağlıklı gelişimi için önemli ve dikkat edilmesi gereken zaman dilimidir. Hamilelik döneminde beslenme anne adayının rahatlığı için de önemli rol oynamaktadır.

Hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin besinler yoluyla tüketilmesi mümkündür ve en sağlıklı yöntemdir.

Gebe olan bir kadının gebe olmayan bir kadından daha çok vitamine ihtiyacı vardır.

 

Özellikle Alınması Gereken Besinler Ve Vitaminler

Ozellikle Alinmasi Gereken Besinler Ve Vitaminler

Hamilelikte en önemli vitamin proteindir. Güçlendirici özelliği olan kan yapıcı ve önemli organların (kalp ve beyin) oluşmasında büyük rol oynayan protein kırmızı et, balık, yumurta, kuru baklagiller, tavuk gibi besinlerde bulunmaktadır.

Hamile beslenmesinin en önemli gıda zinciri protein kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bebeğe kan akışının sağlanması anne adayının da bu süreci sağlıklı tamamlaması için protein şart. Özellikle tüketilmesi gerekilen besin zincirinin diğer halkası ise; kalsiyumdur.

 

Hamilelik döneminde anne adayı kalsiyumu yeterli miktarda almazsa bebek anneden almaya başlayacaktır bu da hamile kadın için tehlike demektir.

Böyle bir tehlikeyi ortadan kaldırmak için yoğurt, peynir ve süt bol bol tüketilmelidir.

Üçüncü önemli halka demirdir. Bebeğin de hamile kadının da vücudunda ihtiyaç duyulan oksijenin taşınabilmesi için gerekli vitamindir.

Yumurta, kümes hayvanları, kırmızı et ve turunçgillerle beslenen bir anne adayı demir ihtiyacını da gidermiş olur. Demir eksikliği ciddi sorunlara sebep olabilir.

Yanı sıra hamilelik sürecinde yorgunluk, sinirlilik, kabızlık, baş ağrısı gibi sıkıntılar yaşamamak için demir içerikli besinler tüketmeye dikkat edilmelidir.

 

Bebek İçin Folik Asit

Hamilelikte annenin beslenme alışkanlıkları bebeğin büyüme ve gelişimi ile doğru orantılı olduğu için hücre yenileyici besinler beslenme zincirinde önemli bir halkayı oluşturmaktadır. Hücre yenileyici vitamin folik asittir.

Ispanak, kuru fasulye, pazı, semiz otu ve mercimek gibi besinlerde bulunan folik asit bu besinlerin tüketimi ile vücuttaki görevini yerine getirecektir.

 

Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Hamilelik süreci uzun ve dikkat gerektiren bir dönemdir. Bu 9 aylık süreçte meydana gelecek fizyolojik ve psikolojik değişimlerde bile etki gösteren beslenme doğru yapılırsa anne adayına ve bebeğe zarar gelmeden süreç tamamlanır. Tüm bu besin zincirinin yanı sıra bol bol su tüketilmelidir.Diyet Seti Google News
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.