Diyet ve Zayıflama

Stresi Giderme. Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

  • 18 Eylül 2022
  • 5 kez görüntülendi.
Stresi Giderme. Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

İnsan hayatında sık görülen hastalıkların büyük kısmı stres kaynaklıdır.

Okul hayatından tutunda, çalışma ve aile hayatına kadar her aşama strese neden olur.

Özellikle yaptığı işte titiz davranan insanların, zamanla stres küpü gibi yaşaması kaçınılmazdır.

Oysa yoğun stresin zamanla tüm organları etkilediği ve vücut işleyişini bozduğu bilinmektedir.

Günümüzde sıkça görülen panik atak ve tükenmişlik sendromu, stresin zamanla artması ve vücudun sorunlar ile başa çıkmaması olarak tanımlanabilir.

Kadınların Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

‘’Stresten nasıl kurtulabilirim’’ sorusuna verilebilecek en kestirme yanıt ise yaşam şeklinde ufak bazı değişiklikler yapmak ve kalan küçük oranda stresi lehinize çevirmektir.

 

Bilimsel araştırma yapan birçok profesör, fazlaya kaçmamak şartı ile hafif oranda stresin insanı çok daha güçlü kılacağını savunmaktadır. Stres kontrolü için;

 

  • Aşırı stres anında; elleri yumruk olacak vaziyette sıkmak ve stres kontrolü sağlayan beynin sol tarafını çalıştırmak gerekir. Çünkü beynin sol bölgesi analitik düşünme, mantıklı kararlar alma bölgesidir. Kısa süre içinde sakinleşmek için, beynin sol bölgesini aktif hale getirmek gerekir.
  • Stresten kurtulmak için, kendinizi daha güçlü hissettiren bir ifade takının. Yüz ifadesindeki ciddiyet, beyni ve tüm bedeni kandırmanıza neden olur. Testosteron hormonunu çalıştırarak, özgüveni aktif hale getirmek için, ayna karşısına geçip kendinizi daha güçlü hissettiren bir poz verin. Yani kısa süreliğine de olsa süper kahraman Mario tavrı takının.
  • Aşırı stres anında, nefes egzersizleri yapmak oldukça faydalıdır. Tüm bedeni rahatlatan nefes egzersizleri, kasların gevşemesini sağlar. Stres ile sıkça karıştırılan heyecan anında da nefes egzersizleri işinize yarayacaktır. Yavaş ve derin 5 nefes al, bekle ve 5 nefes ver. Stres ve heyecan anında oluşan hızlı kalp ritmi, bu egzersizler sonrasında normale döner. Nefes egzersizleri ile yapılan ve kasları çalıştıran Yoga egzersizlerini düzenli olarak yapmak, yoğun yaşanan stresle başa çıkma şansı yaratır.
  • Beyni kandırmak için, stresliyim yerine heyecanlıyım deyin ve kendinizi inandırın. Stres olumsuz, heyecan ise olumlu bir histir. Olumsuz düşünce, fark etmeden olumsuz davranışları getirir. Beyninizi kandırarak heyecanlıyım şeklinde düşünmeniz ise enerjinizi yükseltecek, davranışlarınızı daha kolay şekilde kontrol etme şansı verecektir.

 

Stresi Yenmek İçin Gülün

Gülmenin Yararları Saymakla Bitmez

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre gülmenin pek çok konularda mucizevi bir etkisinin olduğu ortaya çıktı.

 

Sadece bir gülümsemenin bile 45 dakikalık bir rahatlamaya karşılık geldiğinin bilgisi verildi.

 

Buna bağlı olarak günlük hayatında sürekli olarak stres altında olan kişilerin, sadece gülümsemekle bile kısa süre içinde rahatlayabileceği ortaya çıktı.

Beyine oldukça zevk verecek bu hamle, gün boyunca kendinizi iyi hissetmenize de olanak sağlıyor. Özellikle yapılan geniş çaplı araştırmalarda gülmenin ağrılar üzerinde bile etkili sonuçlar ortaya çıkardığı tespit edildi.

Bu yüzden ağrılardan şikayetçi olanların bu basit hareketi yaparak rahatlamaları mümkün olacak.

Bunun yanında gülme sırasında tükürük salgılarında da artış ortaya çıktığından, salgılanan antikorlar nezle gibi durumlarında ertelenmesine imkan tanıyor.

Böyle durumlarda da nezle gibi sorunlardan ve diğer enfeksiyonlardan daha az etkilenmenin yolları açılmış oluyor.

Kalp hastalıklarının da azaltılmasını sağlayan gülme, kalp hastalıklarının görülme sıklığını da %10 aşağıya çekiyor.

Bu yüzden uzmanlar herkese uzun uzun gülmesini tavsiye ediyor.

Kahkaha atmanın faydaları bununla da sınırlı değildir.

Ayrıca depresyon sürecinin de ertelenmesini sağlarken, kendi hatalarını gülerek karşılayan kişilerin diğerlerine nazaran hatalarını daha çabuk kabul ederek, hayatlarına yeniden adapte olduğu ortaya çıktı.Diyet Seti Google News
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.