Zayıflama

Zayıflama

Rejim ile şişmanlığın azaltılması tanımı yapılan zayıflama, beslenmenin kontrol altında tutulması ile oluyor.

Beslenmesine dikkat eden ve yaktığı kalorinin fazla olmasını sağlayan kişiler amacı zayıflama ise ulaşıyor. Sıkça duyduğunuz sağlıksız kilo verme yöntemleri, kilo vermeye çalışırken çeşitli hastalıklara yakalanma sorunları; sağlıklı zayıflamanın önemini de arttırıyor.

Diyetiysen kontrolü ile sağlıklı şekilde zayıflayabilirsiniz…

Sağlıklı Zayıflama

Evet, farklı çok sayıda yöntem ile kilo vermek mümkün. Önemli olan ise kişinin sağlıklı bir şekilde fazla kilolarından kurtulmasıdır. Kilo verirken kişinin farklı sağlık problemlerine yakalanması, bağışıklık sisteminin güçsüz hale gelmesi gibi pek çok durum ortaya çıkabilir. BU durumda kişinin kilo vermek adına ilk sırada yer alması gereken husus, sağlıklı şeklide kilolarından kurtulmaya çalışmasıdır.

Sağlıklı kilo verme nasıl olur?

Spor – beslenme programı – uzman kontrolü bir arada olduğunda, sağlıklı kilo verme mümkün olacak. Elbette dikkat edilen en önemli husus, mutlaka kişiye özel diyet programlarının olması ve sporun da aynı şeklide kişinin yaşı ve durumu göz önüne alınarak verilmesidir. Tüm koşulları en iyi şekilde oluşturulduğunda, kilo vermede son derece sağlıklı şekilde gerçekleşiyor.


Özel Diyet Programları

İlk olarak zayıflama dendiğinde akla beslenme düzeni geliyor. Çünkü kişinin aldığı kalorilerin belli olması üzerinden, yaktığı kalorilerin daha çok olması sağlanacak. Bunun için de mutlaka kişinin aşağı yukarı yaktığı kalorinin hesabı yapılarak, alması gereken kalorinin ne olduğu diyet listesi aracılığı ile kendisine ulaştırılacak. Aynı zamanda kişinin gün içinde kendisini enerjik hissetmesi, gün içindeki faaliyetlerinin eksiksiz şekilde tamamlanması gibi durumlar göz önünde bulundurulup, diyet programının ona göre şekillenmesi sağlanır.

Kişiye Özel Diyet;

Yapılan diyet listesinin kişinin vücut yaşına, kişinin cinsiyetine uygun olarak düzenlenmesi önemlidir. Ayrıca kaç kilo olduğu, kişinin kaç kilo vermesi gerektiği, ideal kilosu gibi hesaplar üzerinden özel şekilde diyet programının oluşturulması söz konusudur. Buna dikkat edilerek diyetin gerçekleşmesi son derece önemli olacaktır.

Diyet Çeşitleri;

Farklı çok sayıda diyet programı var. Peki, sizin uygulamanız gereken diyet programı hangisi? Uzman diyetisyen tarafından yapılan tahliller sonrasında, diyet çeşitleri içinden uygun olanının size uyarlanması ile programınızın netleşmesi söz konusu olacaktır. Diyet yapmak isteyen kişinin kan değerlerine göre, kişisel hastalıkları, devamlı kullandığı ilaç gibi durumların tamamı göz önünde bulundurularak, diyetin yapılması sağlanacaktır.


Diyet Uygulaması;

Belirlenmiş olan diyet programının hızlı zayıflamak için doğru ve eksiksiz şeklide uygulanması gerekiyor. Ara öğünler dahil olmak üzere, mutlaka zayıflamanız için gerekli olan hususlar detaylı şeklide oluşturuluyor. Tüm bunlar göz önündeyken, zayıflamanın hızlı bir şekilde gerçekleşmesi elbette mümkün oluyor.

Kontroller;

Diyetisyen tarafından kontrollerin gerçekleşmesi son derece önemlidir. Haftalık olarak ya da aylık olarak, diyetisyen tarafından uygun görüldüğü şekilde diyet programının nasıl sonuç verdiğine bakılır. Anında müdahale edilmesi, sağlıklı şekilde kilo verilmesini kolaylaştırmaya yetecektir.

Uzman eşliğinde zayıflamak hem hızlı hem de sağlıklı olacağından, mutlaka yapılacak diyet ve diğer dikkat edilecekler konusunda bilgi alınmalıdır. Kilo verilmesinin hızlanması, kilonun dengeli şekilde verilmesi gibi pek çok hususta bilgi alabilir, uzman görüşüne göre hareket edebilirsiniz.


Spor ile Zayıflamak

Beslenmeye dikkat ederek zayıflamak bir yana, aynı zamanda sporun da desteği ile kalori yakılması hızlanıyor. Aynı zamanda spor ile zayıflamak, kaybettiğiniz kilonun yağlardan gitmesini de destekliyor. Kasların erimemesi, vücudun dengeli şekilde mümkün olduğunca kaliteli bir şekilde gelişmesini sağlamak açısından spor önemlidir. Kişinin yaşı, cinsiyeti, kaç kilo olduğu gibi durumlara göre diyetisyen tarafından ne kadar spor yapması gerektiği, nasıl spor yapması gerektiği söylenecektir.

Bilinçli spor yapmak;

Zayıflamak istiyorum diyen kişiler, bilinçli şekilde spor yapmalı. İlk olarak yağ yakılmasının hızlandırılması açısından elbette kardiyo çalışmaları önemli. Bunun için yürümek, koşmak, ip atlamak gibi vücudun en hızlı şekilde yağ yakacağı eylemler yapılabilir. Bunun gün içinde ne kadar olacağı ya da haftalık bir programa nasıl yayılacağı da uzman desteği ile olacaktır. Bilinçli şekilde spor yapabilir, hızla kilo verebilirsiniz.

Bölgesel zayıflama;

Bölgesel zayıflamanın gerçekleşmesi için mutlaka zayıflamada spor etkili. Neden mi? Kişinin örneğin bazen bölgesinden yağların gitmesi, karın bölümünden yağların gitmesi ancak bu bölgelerin çalıştırılması ile olacaktır. Çalışan bölgeler, direkt olarak yağların erimesini hızlandıracak. Bu sayede bölgesel kilo problemlerinin de ortadan kalkması sağlanacak. Bölgesel zayıflama için  de spor dışında yapılabilecekler olacaktır. Aynı şekilde uzman desteği ile sunulan önerileri takip edebilir, kiloları bölgesel şekilde verebilirsiniz.

Sporu hayatın parçası haline getirmek;

Yapılan sporun sizin sağlığınızı bir adım ileri taşıdığını bilmelisiniz. Bu durumda istenen kiloya gelinmesinin ardından direkt olarak sporun bırakılması en yanlış hareket olacaktır. Vücudunuzun alışmış olduğu hareket kabiliyetinin dışına çıkmadan, mümkün olduğunca doğru şeklide spor yapmaya devam etmeniz önerilir. Zayıflamak isteyen kişiler, spor ile vücudunu daha güçlü hale getirecektir. Zayıfladığınızda vücudun sıkı olma durumunu kaybetme ihtimalini göze alarak, spor ile sıklaşmak üzere hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.


Yemek Yiyerek Zayıflamak

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen çok sayıda kişi, yemek yiyerek zayıflamanın mümkün olmadığını düşünüyor. Zayıflamak demek pek çok kişi için aç kalmak demek. Ancak bu şeklide bir durum olmadığını bilerek, yemek yiyerek zayıflamak adına harekete geçebilirsiniz. Sizin için sunulan çok sayıda öneri olacak ve gün içinde besin tüketerek zayıflamanın mümkün olduğunu göreceksiniz.

§  Düşük Kalorili Gıdalar: Beslenme düzeninizi, düşük kalorili gıdalara çevireceksiniz. Bu sayede aldığınız kalori az olacağından, yaktığınız kalori de fazla olacağından zayıflamanın gerçekleşmesi mümkün olacak. Dilerseniz uzman yardımı ile hangi gıdaların düşük kalorili olduğuna bakarak beslenme düzeninizin oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

§  Sabah Kahvaltısı: Diyet programlarında sabah kahvaltısı olmadan olmaz. Bu sebeple yemek yiyerek zayıflayacak olduğunuz iddiası sabah kahvaltınız ile başlıyor. Kahvaltıda tüketeceğiniz peynir, yumurta, zeytin olabilir. Hemen hemen her gün için farklı içeriği olan bir kahvaltı ile vücudunuzun aynı zamanda enerji alması da sağlanacak.

§  Ara Öğünler: Gün içinde en az 1 tane ara öğününüz olabilir. Ayrıca gün içinde hem sabah kahvaltısından sonra, hem akşam yemeği ve öğle yemeğinden sonra tükettiğiniz bir ara öğününüz de olabilir. Bu sayede gün içinde sürekli olarak midenize bir şey aldığınızdan, mide yanması gibi bir problem de ortaya çıkmayacak. Ara öğünler son derece önemlidir.

§  Öğle Yemeği: Öğle yemeği gün içinde enerjinizi korumanız açısından son derece önemli bir öğündür. Belirlenen programa göre gün içinde bu öğünde ton balıklı salata yemeniz ya da balık yemeniz mümkün olabilir. Dilerseniz farklı ek gıdalar ile de bu öğünü tamamlayabilirsiniz.

§  Akşam Yemeği: Akşam yemeğinde dikkat edilmesi gereken diyetisyen kontrolünde verilenin dışına çıkmamak. Bunun için akşam saatlerinde su içilmesinin de arttırılması önerilir. Dayanamayan kişiler için akşam saatlerinde de ara öğünün olması söz konusu olabilir. Akşam yemeğini de kontrollü şekilde yediğinizde, aç kalmadan zayıflamanın mümkün olduğunu göreceksiniz.

Belirlenmiş olan programlara göre aç kalmadan haftalık diyetler ile zayıflama mümkün olacak. Kontrollü şekilde fazla kilolardan kurtulabileceğinizi göreceksiniz.


Zayıflama Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar…

Kilo vermenizi hızlandıracak, anında kilo vermenizi sağlayacak olan tekniklerin olduğu bilgisi yanlıştır. Kilo vermek için yapılması gereken, her ne olursa olsun kalori farkını ortaya koyarak yağ yakılmasının sağlanmasıdır. Bu sebeple kilo vermenizin anında olacağı uygulamalara itibar etmemeniz önerilir. Ayrıca sağlıklı kilo vermek kapsamında, mutlaka dikkat etmeniz gerekenler olacağından, bu şeklide yöntemler ile zayıflama girişiminde bulunulmaması elzemdir.

Peki, zayıflama hakkında doğru bilinen yanlışlar nedir?

Liposuction: Bu işlem, kilo vermenizi, bir anda kiloların yok olmasını sağlamaz. Uygulamanın hemen ardından kişinin örneğin karın bölgesinin ortadan kalkması gibi bir durum söz konusu olmaz. Yöntem tamamen kişinin uyguladığı diyete ek olarak yapılabilir. Bölgede olan inatçı yağların ortadan kalkmasını desteklemek amacı ile uygulanabilir. Diyetisyeninizin önerisi olması halinde uygulanmasının sağlığınız için önemli olduğunu bilmelisiniz. Zayıflamadan önce yapılacak liposucitonların sonrasında sıkıntı yaşatabileceği de bilinmelidir. Bunlar göz önünde bulundurarak direkt olarak bu tarz bir yönteme girişmeden önce bilgi alınmalıdır.

Ø  Zayıflama Kürleri: Zayıflama kürleri tüketerek anında zayıflayacağım, kısa sürede zayıflayacağım… Evet, doğru bilinen yanlış arasında bu da var. Neden mi? Çünkü sadece zayıflama kürü tüketerek, kilo vermek imkansızdır. Kişinin bu kürleri tükettiğinde vücutta nasıl bir etki uyandıracağı da değişebilir. Bunun için mutlaka zayıflama kürleri kullanılmadan önce de diyetisyenden bilgi almak önemlidir. Hedefinde sağlıklı ve dengeli şekilde zayıflama olan bir kişi, bu tarz girişimlerde bulunmadan önce mutlaka bilgi almalıdır.


Ø  Aç Kalarak Zayıflama: Diğer bir yanlış ise çok sayıda kişi tarafından da uygulama halindedir. Ne yazık ki aç kalarak zayıflamak mümkün değil. Eğer kişi gün içinde öğün sayısını azaltır ve çok az yerse, gün boyunca aç olduğu için vücut kendini koruma altına alır. Açlık hissinden dolayı yokluk psikolojisine giren vücut, artık mideye gelen her besinin yağa dönüştürülmesi için mesaj verir. Bu durumda kişinin zayıflamak için uğraşması da etkisiz kalır. Sonuç olarak kişinin aç kalarak zayıflama gibi bir durum olmadığını bilerek hareket etmesi gerekir.

Ø  Ekmek Yemeyerek Zayıflamak: Sadece ekmek yemeyerek zayıflama gibi bir durum da söylentiler arasında. Bu durum aslında kişinin ne kadar karbonhidrat tükettiği ile alakalı bir durumdur. Yani ekmek yemeden de hemen hemen alacağı karbonhidratı başka şeylerden alan bir kişinin ekmeği kısarak zayıflaması mümkün olmaz. Karbonhidrat diyeti ile zayıflamak gibi bir durum olmadığından, sadece ekmek yemeyerek zayıflamak da ne yazık ki söylentiler arasında kalmaya devam edecektir.

Yukarıda verilen bilgiler, zayıflamak isteyen kişilerin doğru bildiği yanlışlar arasında olabilir. Bunun için ilk olarak zayıflamak isteyenlerin uzman desteği alması öneriliyor. Kendinize özel en doğru bilgiler sunacak olan diyetiysen, kısa süre içinde zayıflamanızı sağlıklı şekilde gerçekleştirebilir.

Beden ve ruh sağlığınız için zayıflama uzman kontrolünde olmalıdır…


Bu kategoride ürün bulunamadı.