Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama Yöntemleri

Beslenme tedavisinde ve diyet yaparken  zayıflama yöntemleri  önemlidir, Çünkü bireyin harcadığı enerjiden daha az tüketmesi önemli olan temel ilkelerdendir.Bu yazımızda  Zayıflama yöntemleri hakkında kişinin aldığı enerji ve bu enerji bileşiminde kişinin yeterli karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri alması hedeflenir. Alınan su miktarı günde en az 2-3 litre olmalıdır. Alınan tuz miktarı ise günde 5 gramdan az olarak ayarlanmalıdır.

Kişi diyete başladığında alınan karbonhidratlar basit şeker olmamalı aynı zamanda kompleks karbonhidratlar ile diyet zenginleştirilmelidir. Doymuş  (katı yağ) ve kızartma yağlar diyetten çıkarılmalı diyette sağlıklı olan zeytin yağı, ay çiceği yağı gibi bitkisel ve sıvı yağlara ağırlık verilmelidir. Kişinin uyguladığı zayıflama yöntemine göre Protein kaynakları kaliteli olmalıdır. Protein gereksiniminin karşılanması tokluk hissinin sağlanması, yağsız vücut kitlesinin korunması için çok önemlidir.Enerji kısıtlansa da vitamin ve mineraller yeterli ve dengeli alınmalıdır. Bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinin kilo vermeyi engelleyebildiği unutulmamalıdır.Çeşitli bitki çayları ve diyete yardımcı destek ürünler bu süreci hızlandırmak için alternatif olarak kullanılabilir.Öğün ve saat aralıklarının düzenli olması, öğün atlanmaması, diyetin verimliliğini yüksek derece etkileyen etmenlerdir, dikkat edilmelidir.

Egzersiz Tedavisi

Diyete başlayan kişi için öncelikle zayıflama yöntemi belirlendi ve Egzersiz, zayıflama programının önemli bir bölümünü oluşturmaya başladı ve tek başına ağırlık kaybettirebilir bir düzeye geldi. Ancak bu oran %5’den fazla değildir. Egzersizin hem şişmanlığı, hem de komplikasyonlarını önlediği ve tedavi ettiği bilinmektedir. Enerjisi sınırlı diyetle birlikte yapılan egzersiz, yağsız dokunun korunmasını sağlayarak, yağ kitlesinin azalmasına yardımcı olur. Egzersiz, enerji için vücutta yağ dokusunun harcanmasında etkilidir ve ağırlık kaybı süresince kas dokusunun aşırı kaybını önler. Diyette iken uygulanan zayıflama yöntemleri bu gibi egzersizler ile daha da zenginleştirilmelidir.    Dünya Sağlık Örgütü tarafından günlük 10.000 adım veya haftada 150 dakika tempolu yürüyüş önerilmektedir. Amerikan Spor Hekimliği Koleji (ACSM) tarafından günde 30-45 dakika süren ve haftanın her günü yapılan orta düzeyde egsersiz sağlık durumunu iyileştirmek için önerilmiştir. Böyle bir fiziksel aktivite günlük 840 kj (200 kkal) enerji harcaması sağlar. Zayıflamak için yapılacak olan egzersizin şiddeti, süresi, sıklığı ve türü önemlidir. İdeal egzersiz sıklığı her gün veya haftada en az 5 gün olmalı, egzersiz süresi 40-60 dk olarak günde bir kez veya 20-30 dk günde 2 kez olmalıdır.

Davranış Değişikliği

Davranış değişikliği zayıflama yöntemlerinde çok önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Kişi yanlış besin alımını ve hayat tarzını analiz etmeli ve bu alışkanlıklarının kötü olduğunu ve değiştirmesi gerektiğini idrak etmelidir. Yeme davranışlarını belirleyip alternatif davranışlar geliştirmelidir. Pozitif düşünmeli ve yüksek motivasyonlu olunmalıdır. Zayıflama sürecinde istikrar, kararlılık ve kendini kontrol etme ilk ve en önemli basamaktır bu süreci başarı ile tamamlayanlar diyette de başarılı olacaktır.Zayıflama sadece görünüşü iyileştirme olarak görülmemeli, sağlıklı olmak için zayıflamak gerektiği unutulmamalıdır.Bunun yanında sigara, Alkol, Zararlı maddeler gibi vücuda zarar veren alışkanlıklardan varsa uzaklaşılmalı böyle bir alışkanlık yoksa uzak durulmalıdır.

 


30 Günlük Diyet Gıdası

30 Günlük Diyet Gıdası

Bu paket kilo sorunu ilerlemiş kişiler için önerilebilir. 28+2 Günlük paket halinde ve 6 çeşit aroma..

269,00TL

16 Günlük Diyet Gıdaları

16 Günlük Diyet Gıdaları

Bu pakette bir çok aroma seçimi yapabildiğiniz gibi kullanımı ile 6 ila 8 kiloya kadar zayıflamaya y..

169,00TL

7 Günlük Çikolata Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çikolata Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çikolata Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Çilek Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çilek Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çilek Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Damla Sakızı Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Damla Sakızı Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Damla Sakızı Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Hindistan Cevizi Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Hindistan Cevizi Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Hindistan Cevizi Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Muz Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Muz Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Muz Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Vanilya Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Vanilya Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Vanilya Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

Karışık Aromalı Diyet Gıdası

Karışık Aromalı Diyet Gıdası

Bu ürün diğer diyet gıdaları ile aynı özelliklere sahiptir, Bunun tek farklı farklı ağız tatları ola..

169,00TL

Gösterilen: 1 ile 9 arası, toplam: 9 (1 Sayfa)