Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamak, fazla kilolardan kurtulmak son 10 yılın en büyük problemi. Yapılan araştırmalar obezite riskinin her geçen gün arttığı sonucunu çıkarıyor.

Peki, zayıflama yöntemleri ile kişilerin fazla kilolarından kurtulması mümkün mü?


Zayıflama Yöntemleri Neler?

Vücutta biriken yağlar, kişinin kilolu olmasına yol açıyor. Bu durumun önüne geçmek ise o yağların erimesi ile oluyor. Teknik olarak bu zayıflamanın olması, kişinin gün içinde aldığı kalorinin yaktığı kaloriden az olmasını sağladığı sürece, yavaş yavaş kilo verebileceği yönündedir. Zayıflama yöntemleri farklı farklı öneriler ile çoğaltılabilir. Ayrıca sizin de farklı yöntemler ile zayıflamış olan tanıdıklarınız olabilir. Ancak burada önemli olan, uzman tarafından size yapılan tahliller sonucunda sizin nasıl zayıflayabileceğiniz yönünde yol gösterilmesidir. Kolay şekilde kilo vermek, hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak sizin buna hazırlanmanız ile olacaktır. Fazla kilolardan kurtulmak isteyen kişilerin kendi seçtiği zayıflama yöntemine göre hareket etmesi, uzman desteği alması önemlidir.

Beslenme Düzenini Kontrol Ederek Zayıflamak

En doğal yöntem, elbette beslenme düzeninin kontrol altında tutularak zayıflanmasıdır. Alınan kilolar, kişinin yaktığı kalorinin aldığı kaloriden az olması ile ortaya çıkmıştır. Doğal şekilde kilo verilmesi ise kişinin aldığı kalorinin yaktığı kaloriden az olması ile verilecektir. Ne kadar çok kalori yakılması sağlanır ise var olan yağların enerji olarak kullanılması o kadar çok olacaktır. Bu sayede fazla olan kiloların da ortadan kalkması sağlanacaktır.


Kalori hesabı;

Genel olarak kalori hesabı yapılır ve kişinin zayıflaması için gereken matematik oluşturulur. Bunun için  uzman desteği almak, gün içinde nelerin tüketileceği ya da haftalık olan beslenme programının nasıl olacağı yönünde avantajlı olabilir. Kalori hesabının yapılması ile sandığınızdan hızlı şekilde kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Nasıl kilo verilir sorusuna ilk yanıt, sağlıklı şekilde kilo vermek için beslenme düzeninin kontrol altında tutulması ile yanıtı olacak. Kilo vermek isteyen kişiler, mutlaka kalori hesabına göre hareket etmelidir.

Diyet listesi;

Kalori hesabını kolaylaştırmak açısından diyet yapacak kişi, verilen listeye göre hareket etmelidir. Bu durumda diyet listesinde yer alan yiyeceklerin tüketimi ile beslenme kontrol altında tutulmuş olacaktır. Elbette uygulanabilecek çok sayıda diyet listesi var. Sizin için uygun olan diyet; vücut yaşı, kan değerleri, cinsiyetiniz, kilonuz ve olmanız gereken kilo hesaplanarak ortaya çıkar. Akabinde doğru bir diyet listesi ile mümkün olan en sağlıklı yöntem geliştirilip, zayıflamanız sağlanır.

Uzman Desteği,

Beslenme düzeninin kontrol altında tutulmasını sağlamak açısından diyetisyen ile zayıflamak önerilir. Her şeyden önce zayıflamanın bir irade olduğu bilinmeli ve bunun tetiklenmesi, iradenin açığa çıkması açısından uzman desteğinin olması son derece önemlidir. Zayıflamak istiyorum diye kişiler bu alanda uzman olan, sağlık açısından profesyonel bilgilere sahip olan kişiden yardım almalıdır. Bu sayede zayıflamak hem kolay hem de sağlıklı olacaktır.

Güçlü irade;

Zayıflamak için ayrıca önemli olan, uzman tarafından sunulan diyet listesi ya da buna benzer sağlıklı beslenmeye ayak uydurmayı başarabilmektir. Size bir yol gösterilmesi, kilo vermeniz için yeterli olmuyor. Elbette kilo vermek için gösterilen yolu en iyi şekilde takip etmeniz de önemli oluyor. Bunu kontrol ederek, iradenizden ödün vermeden sunulan öneriler ile kilo vermenin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda verilen bilgiler beslenme düzenini kontrol etmek açısından önemlidir. Her kriter düzenli şekilde uygulandığında, sorun yaşanmadan kişinin kilo vermesi sağlanmış olacaktır. Doğru ve etkili bir zayıflama için beslenme düzenini sağlıklı ve kilo verilebilecek seviyeye getirmek önemlidir.


Kalori Yakmak İçin Spor Yapmak

Zayıflamak için ikinci önemli adım; aynı mantık üzerinden, yani aldığın kalorinin yaktığın kaloriden az olması mantığı üzerinden kalori yakmak üzere hareket etmektir. Spor yapmak adı altında, ağırlık çalışmak ya da buna benzer hareketler yapmak değil. Elbette kardiyo yaparak, kalori yakılmasını hızlandırmak için spor yapılmalıdır. Bunun için uzman önerisi mutlaka olacaktır.

·         Kişinin kilosu

·         İdeal kilosu ile mevcut kilo arasındaki fark

·         Vücut yaşı

·         Ne zamandır diyet yaptığı

·         Gibi pek çok husus, spora geçiş için önemlidir.

Verilen niteliklere göre yapılan inceleme sonunda uzman kilo vermek için spor yapmak açısından gereken bilgiyi sunacaktır. Doğru ve etkili olması için bu hususta uzman desteğinin son derece önemli olduğunu bilmelisiniz. Kontrollü şekilde zayıflamanın gerçekleşmesi açısından, kalori yakmak adına hareketi sağlamak elzemdir.

Ø  Düzenli Yürüyüş: Kalori yakmanın belli bir yaş ve belli bir aşamada en önemli kriteri yürüyüştür. Kişinin düzenli bir şekilde hareket ediyor olması şarttır. Düzenli şekilde yapacak olduğunuz yürüyüşler, yakacağınız kalori miktarının da artmasını sağlar. Bunun için sabah akşam, belli aralıklar ile ve belli bir miktarda ve belli bir tempoda yürüyüşün yapılması esas olacaktır. Zayıflamak için hareket önemlidir.

Ø  Kalori Yakmak İçin Koşmak: Yaş faktörünü göz önünde bulundurarak, koşarak da kalori yakabilirsiniz. Bu durumda kişinin kısa kısa mesafelerde hızlı bir koşu yapması, yağ yakılmasını hızlandıracak olduğundan, kilo verme konusunda da son derece avantajlı olacaktır. Bunu göz önünde bulundurmanız önerilir.

Ø  Spor Yapmak: Zayıflamanın bir diğer aşaması ile spordur. Çoğu zaman özellikle erkekler, zayıflarken kas kütlelerinden gitmesini istemez. Bunun için diyet sırasında, belli bir düzen ve uzman kontrolünde ağırlık çalışmak – spor yapmak devam eder. Kas kütlelerinizin artmasını sağlamak, spor ile verilen kiloların yerini güçlü ve sıkı bir vücudun almasını destekleyecektir.

Ø  Bölgesel Zayıflamak: Zayıflama yöntemleri içinde önemli olan bir diğer husus ise kişinin bölgesel kilo probleminin olması. Bu durum hem beslenme düzeninin kontrol altında olması hem de direkt olarak kişinin zayıflamasının gerçekleşmesi için bölgesel anlamda da egzersizlerin yapılması ile mümkün olacaktır. Zaman zaman önerilen bölgesel bacak zayıflama, bölgesel karın zayıflama, bölgesel basen zayıflama gibi hareketlerin de düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Verilen öneriler, beslenmenin sağlıklı olmasına ek olarak vücudun da zayıflamaya etkin bir şekilde hazırlanmasını içerir. Tüm bunların uzman kontrolünde olması demek ise kişinin zayıflamasının hem sağlıklı hem de hızlı olması anlamına geliyor. Önerilen diyetisyen tavsiyeleri sayesinde, kısa süre içinde zayıflamak istiyorum diyen bir kişinin yavaş yavaş hayal ettiği kiloya ulaşması sağlanmış olacak. Göz önünde bulundurduğunuz öneriler ve beslenme düzeninizin istikrarı ile yağ yakılmasının hızlanması ve zayıflamanın gerçekleşmesi mümkün olacak.

Uzman desteği ile sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz…

   Evde Zayıflama Önerileri

 Diyet yapmak, spor yapmak ve çok daha fazlası… Zayıflamak için uzman desteği  alarak, dikkat etmeniz gereken ve yapmanız gereken pek çok şey olduğu sonucuna varabilirsiniz. Peki, sizin kolay şekilde kilo vermeniz için evde zayıflama önerileri neler? Evde dikkat ederek zayıflamanızı hızlandıracak olan bu öneriler ile kilo vermek çok daha kolay olacak.

İşte, zayıflamanız için evde dikkat etmeniz gerekenler…

Kahvaltıda Yumurta Yemek: Yumurta yemenin zayıflamaya yardımcı olduğu sonucu çıkarılmıştır. Yapılan bilimsel araştırmalar, tahıl ağırlıklı kahvaltıların yerine, yumurta ağırlıklı olan bir kahvaltının 36 saatte daha az kalori alınmasını sağladığı sonucunu vermiştir. Bu durumda daha fazla yağ yakma ve fazla kilo kaybı sonucunun ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Yemeklerden Önce Su İçmek: Pek çok kişinin bildiği; ancak uygulama konusunda sorun yaşadığı yemekten önce su içmek, zayıflama önerileri arasında yerini alıyor. Elbette kişinin zayıflamasına destek olması açısından az gıda tüketimi önemli. Yemekten önce su tüketmek ise kişinin normal yediğinden daha az yemesini sağlıyor. Bunun için evde dikkat edilmesi gerekenler arasında mutlaka kişinin yemek öncesinde su tüketmesi bulunuyor.

Kahve İçmek: Kaliteli, nitelikli bir kahve antioksidan görevi görür. Sağlık için de son derece faydalıdır. Yapılan bilimsel çalışmaların sonunda, kahve içinde ki kafeinin metabolizmayı %3 ile %11 arasında hızlandırdığı sonucu çıkmıştır. Bu sebeple yak yakımı ise %10 ile %29 oranında artar. Bu sebeple kahve içmenin yağ yakılmasını desteklemesi açısından kahve içmenin gün içinde dengeli ve ölçülü olacak şekilde alışkanlık haline getirilmesi önemlidir.

Yeşil Çay Tüketmek: Sıvı tüketimi, hızlı şekilde zayıflamak açısından önemli. Peki, nasıl içeceklerin tüketilmesi gerekiyor? Bunun için yapılması gerekenler arasında yeşil çay tüketiminin dengeli ve ölçülü şekilde olması da var. Elbette şekersiz şekilde tüketecek olduğunuz bu çayların yapılan araştırmalara göre yağ yakılmasını hızlandırdığı sonucu da çıkıyor.

Hindistan Cevizi Yağı: Zayıflamak için önemli bir faktör, kullanılan yağdır. Gerek yemeklerde gerekse harici olarak alınan yağların kiloya neden olmaması, zayıflaması desteklemesi açısından dikkat edilmesi gereken yağ çeşididir. Hindistan cevizi yapı günde 256 kalori daha az alınmasını sağlıyor. Bu sayede kilo verilmesi hızlanıyor, 120 kalori daha fazla yakacak bir enerjinin açığa çıkması söz konusu oluyor.

İşlenmiş Karbonhidratlara Veda: En önemli öneri ise işlenmiş olan karbonhidratlara veda edilmesi. İşlenmiş yani refine şeker paketli gıdalara eklenen mısır şurupları gibi tatlandırıcıdır. Bu durumda kilo alımını büyük oranda arttırır. Yapılan bilimsel çalışmalar işlenmiş şekerin obezite de dahil olmak üzere iki tür şeker hastalığına neden olduğu sonucunu çıkarmış. Bu nedenler dikkat etmeniz gerekenler arasında mutlaka işlenmiş şekere veda etmek var.

Baharatlı Yiyecekler: Zayıflamayı kolaylaştıracak olan yiyecekler arasında baharat var. Acının metabolizmayı hızlandırması bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun için mutlaka acılı gıdaların tüketilmesi de önerilenler arasında. Elbette zayıflamanın sağlanması açısından, baharatların susatma etkisi de göz önünde bulundurulur. Kişinin normal tükettiğinden daha fazla su tüketmesi ile zayıflaması çok daha kolay olacaktır.


Küçük Porsiyonlar: Evde zayıflamayı kolaylaştıracak en önemli husus, aslında kullanılan tabakların dahi küçük olması. Bu sayede fazla yemenin de önüne geçmiş olacaksınız. Porsiyonlarınızı küçültmeniz uzman diyetisyenler tarafından da söylenecektir. Bu duruma alışmak açısından mutfak araç gerçeklerinin ona göre olması avantajlı olacaktır.

Evin İçinde Harekete Elveriş: Elbette evin içinde belli zaman dilimlerinde otururken dahi ayaklarınızı belli aralıklar ile yukarı aşağı yaparak karın çalışabilirsiniz. Gün içinde kardiyo yapmaya fırsatı olmayan kişiler için evde zayıflamanın yolu kapsamında bu önerilir. Hareket etmekten vazgeçmemek, gün içinde kendinize yarım saat egzersiz için zaman ayırmak avantajlı olacaktır. Zayıflamak istiyorum diyen kişilerin bunu göz önünde bulundurarak hareketi de hayatının bir parçası haline getirmesi önemlidir.

Zayıflamak için önerilen egzersizler, beslenme düzeni ve evde dikkat edilebilecek basit ve küçük öneriler; zayıflamak için son derece önemlidir. Zayıflama açısından iradeli olan kişiler bu önerileri göz önünde bulundurarak sağlıklı şekilde zayıflayabilir.

Sağlıklı şekilde en hızlı kilo vermenin yolu, bilinçli diyet ve spor yapılması ile olacaktır…


Ana sayfamızı incelemenizi öneririz: www.diyetseti.com


Bu kategoride ürün bulunamadı.