Diyet ve Zayıflama

Tok Tutan Yiyecekler: İştah Kabartıyor

  • 09 Kasım 2021
  • 36 kez görüntülendi.
Tok Tutan Yiyecekler: İştah Kabartıyor

Tok Tutan Yiyecekler Neden İştah Kapatır? Zayıflamak isteyen herkes uzun süre tok tutmakta olan ve iştahı kesmekte olan besinler tüketmek ister. Yalnız bu besinler kadar neden iştah kestiği de her zaman merak konusudur.

Tok Tutan Yiyecekler: İştah Kabartıyor

İştahı kesmede en etkili meyvelerden biridir. Lif açısından zengindir. Bu sayede midede her zaman dolgunluk hissi yaratmaktadır. Gün boyu tok Tutan yiyecekler arasında en önemlisidir. Elma yemenin bir diğer önemli yararları sindirimin uzun sürmesidir. Bu sayede midede daha uzun süre kalır. Bu durum da tokluk hissini artırır ve daha az yemek yemenizi sağlar.

YEŞİL ÇAY

Tok Tutan Yiyecekler: Yeşil çay

Tok Tutan Yiyecekler: Yeşil çay

Yeşil çay yalnızca yağları yakmakla kalmaz aynı zamanda etkili bir iştah kesici çay çeşididir. Tok tutan sıvı yiyecekler arasında en önemlisidir diyebiliriz. Yeme isteğinizin azalmasından sorumlu olan hormonların salınımını uyarma görevindedir. Günde 3-4 bardak karar yeşil çay tüketirseniz eğer iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca bu durum size kilo kaybetme konusunda da yardımcı olacaktır.

BADEM

Tok Tutan Yiyecekler: Badem

Tok Tutan Yiyecekler: Badem

Pinolenik asit adında madde bulunduran bir kuruyemiştir. Vücudun bu asidi kullanarak açlığı bastıran hormonlar üretebilmektedir. Zayıflamak istiyorsanız eğer özellikle de ara öğünlerinize bademi ekleyebilirsiniz. 2006 Obezite Derneği Yıllık Bilimsek Toplantısında sunulmuş olan bir araştırmaya göre; badem kilo vermede etkili bir besin olarak kabul edilmiştir. Badem uzun süre tok tutmakta ve zayıflamada önemli ölçüde rol oynamaktadır.

AVOKADO

Tok Tutan Yiyecekler: Avakado

Tok Tutan Yiyecekler: Avakado

İştahı bastırarak açlık hissi duyulmamasına neden olan besinlerden biridir. Avokado yedikten sonra sindirmek uzun sürer. Buna bağlı olarak da uzun süre tokluk hissiyatı oluşur. New York Yeshiva Üniversitesinde yapılan çalışmada avokadoda yüksek oranda yer alan oleik asit iştahı bastırmaya yardımcı olmaktadır. Bu durum ise kilo kaybını desteklemektedir.

KETEN TOHUMU

Lif, omega-3 yağ asitleri ve protein açısından zengin olması sebebi ile iştahınızı bastırır ve uzun süre tok tutarak daha az kaloride beslenmenize yardımcı olur. İştahı bastırmakta olan hormon olan kolesistokinin seviyelerini artırmakta olan ve omega-6 yağ asitlerinin önemli bir kaynağı durumundadır. Özellikle de yoğurdunuza ekleyerek ara öğünlerinizde kilo vermek amacı ile tüketebilirsiniz.

ACI BİBER, ZENCEFİL, TARÇIN

2012 tarihinde Chemical Senses tıp dergisinde yayınlanan bilimsel çalışmaya göre; acı biberde yer alan kapsaisin ve kapiat olarak isimlendirilen maddeler iştahı kesmektedir bilgisi yer almaktadır. Acı biber baharatının tadı herkes tarafından sevilmez. Eğer siz de sevmiyorsanız acı biber yerine tarçın ya da zencefili tercih edebilirsiniz. Bu gibi baharatlar da iştah kesmede etkilidir. Tarçın kan şekerini kontrol altına alıp iştahınızı kesmektedir. Zencefil de uzun süre tokluk hissi vererek daha az yemenizi ve bu açıdan daha düşük kaloride beslenmenizi sağlamaktadır.

BİTTER ÇİKOLATA

Maryland Üniversitesinde yapılan bilimsel çalışmalara göre; bitter çikolata acılı olması sebebi ile içerisinde stearik asit sayesinde sindirimi yavaşlatmaktadır. Ayrıca doygunluk hissi vermektedir. Uzun süre tok tutan yiyecekler arasında yer alır. Yapılan bilimsel araştırmaya göre bitter çikolatayı koklamak bile iştahın kapanmasına ve açlık hormonlarının bastırılmasına neden olabilmektedir.Diyet Seti Google News
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.