Diyet

Diyet

Diyet Hakkında Merak Ettikleriniz

Sağlıklı beslenme ile anılması dışında, çoğu zaman diyet kavramı zayıflamak olarak kullanılır. Peki, bu ne kadar doğru?İlk olarak kavramın kullanım alanı ve asıl olan anlamı üzerinden bilgi verilecek. Canlıların beslenmek adına tükettiği her gıda için diyet kavramı kullanılıyor. Günümüz de ise zayıflamayı çağrıştıran bir kavram. Olması gereken ise bu kavramın sağlıklı beslenmek üzerine yapılan tüm sınırlandırmaları içine alan bir kavram olduğu. Zayıflamak, kilo olmak; sonuç olarak kişinin ideal kilosuna ulaşmak için dengeli ve düzenli beslenmeye adım atması demek.

Diyet hakkında merak edilenler neler?

Diyet ile Sağlıklı Kiloya Ulaşılır mı?

Elbette ilk olarak diyet ile sağlıklı kiloya ulaşılır mı sorusu sorulacak. Çoğu zaman diyete başlamadan önce, uygulanacak olan programla ilgili kişi o program ile zayıfladığını söyleyen kişiler olsun ister. Bu durumda programdan sonuç alacağı konusunda kendisini inandırmış olur. Ancak bilmeniz gereken, sağlıklı kiloya ulaşmanız için sunulan programın size uygun olması ve bunun istikrarlı bir şeklide uygulanmasını sağlamanızdır.


Evet, sağlıklı kilonuza ulaşabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken sağlıklı beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmek. Gün içinde aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden az olmasını sağlamanız halinde, kilo vermeye başlayacaksınız. Son derece sağlıklı şekilde kilo vermek ise alınan besinlerin dengeli olması ile mümkün. Bunu göz önünde bulundurarak zayıflamak mümkün olacaktır. Siz de istikrarlı olup, doğru beslenme programını uyguladığınızda sağlıklı kiloya ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Programı Nasıl Oluşturulur?

Mevcut olan kilonuz sağlığınız için yetersiz mi? Kilo almak, kilo vermek için sağlıklı beslenme programı ihtiyacınız olan ilk unsur. Sağlıklı beslenmeye adım atmak için beslenme programınızın oluşturulması gerekiyor. Peki, sağlıklı beslenme programı nasıl oluşturulur?


İlk olarak kişisel diyet programı ile size en uygun olan beslenme düzeninin oluşturulması gerekecek. Bunun için uzmanlar tarafından çeşitli analizler yapılır. Tahlil ve buna benzer sonuçlar üzerinden size uygun olan program için detaylar belirlenir. Sizin de taleplerinizi sunmanız, görüş ve önerilerinizi belirtmeniz sağlıklı beslenmeniz adına önemli. Bunları göz önünde bulundurarak programın oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Uzman desteği alınmasının dışında, programın oluşturulmasında kişinin kendine göre hareket etmesi de önemli. Kendini iyi tanıyan bir kişinin nasıl bir program ile ideal kilosuna gelebilecek olduğu az çok bilinir. Buna göre taleplerinizi sunarak, istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

Diyet Programı Yapılırken;

·         Kişisel program oluşturulacaktır.

·         Günlük olarak hangi besinleri tüketmeniz gerektiği belirlenecektir.

·         Gün içinde hangi saatlerde yemek yiyor olduğunuz aşağı yukarı belirlenir.

·         Alacağınız kalori üzerinden hesap yapılır.

·         Kilo alma verme amacınız doğrultusunda yaktığınız kaloriler de hesaba katılır.

Tüm bunların göz önünde bulundurulması ile kilo alıp vermek çok daha kolay olacaktır. Programın oluşturulması için dikkat edilmesi gerekenlere göre hareket edilmesi yeterli. Sizin için ideal olan kiloya gelmek, programı düzenli şeklide uygulamanız halinde mümkün.

İlk Öğünde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sabah kahvaltısı günün ilk öğünü. Nasıl bir öğün ile güne başlamak, sağlıklı beslenme düzeniniz için katkı sağlar? İlk olarak güne karbonhidrat alarak başlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bir an önce enerjik bir şekilde hayatın akışında yer almak adına karbonhidrat önemli. Günün ilk saatinde aldığınız kalorileri gün içinde zaten yakma fırsatı bulacaksınız. Bu yüzden sabah kahvaltınız size enerji versin…


Dikkat Etmeniz Gereken;

·         Karbonhidrat sınırını aşmamak

·         Bir arada tüketilmesi yasaklanmış olan gıdaları tüketmemek

·         Kahvaltıda içtiğiniz sıvıya dikkat etmek

·         Mutlaka protein ile kahvaltıyı desteklemek

·         Seçilen her gıdanın sağlıklı olmasına özen göstermek

Gibi belirlenmiş olan hususlar var. Bunlara göre hareket etmek, sağlıklı bir kahvaltı için yeterli olacaktır. Uzman tarafından belirlenmiş olan kalori sınırının aşılmaması yeterlidir.

Öğle Yemeğinde Neler Yenmeli?

Öğle yemeği, yaptığınız diyetin gün içindeki kurtarıcısı olabilir. Size akşam yemeğine kadar enerji verecek öğündür. Elbette bu öğünde çok fazla kalori almamaya dikkat edilmelidir. Genel olarak çorba salata ile geçiştirilmesi önerilir. Kilo vermek isteyen kişiler için mutlaka öğle yemeğinin kontrollü şekilde düzenlenmesi şart. Bunun için sağlıklı beslenme programınızda öğle yemeğinizin de planlaması gerekiyor.


·         Küçük et porsiyonları olabilir.

·         Bol yeşillikli salata olabilir.

·         Farklı çorba seçenekleri olabilir.

·         Ekmek tüketmekten kaçınmanız gerekebilir.

Yukarıda verilenler, kişinin öğle yemeğini düzenlemesi konusunda yardımcı olacaktır. Bir program halinde sunulacak olan diyet detayları, günlük olarak hesaplanan kaloriler üzerinden gerçekleşecek. Akşam ya da sabah tükettiğiniz gıdaların türüne göre öğle yemeğinin de dikkatli bir şekilde belirlenmesi sağlanacaktır.

Akşam Yemeğine Dikkat

Akşam yemeği yapılan programın en önemli öğünlerinden biri. Saat kaçta akşam yemeğinin yendiği, akşam yemeğinde hangi gıdaların tüketileceği gibi pek çok husus bir arada düşünülmelidir. Uzmandan destek almanız halinde, akşam yemeğinde neleri tüketeceğiniz belli olur. Bu kapsamda direkt olarak programınız akşam için tamamlanmış olacak. Genel anlamda akşam yemeğinde fazla kalori almaktan kaçınılır.


Ana yemek uyumadan en az 4 saat önce bırakılır;

Evet, akşam yemeği ile dikkat etmeniz en önemli husus, sağlıklı bir beslenme için mutlaka akşam yemeğinin uyumadan 4 saat önce tamamlanmış olmasıdır. Bu durumda hem öğütmenin kolaylaşması hem de iç organların rahat etmesi açısından önemlidir. Metabolizmanızın hızlı çalışmasını istiyorsanız, bu uyarıyı dikkate almanız gerekiyor.

Akşam yemeğinde hangi gıdaları tüketebilirsiniz? Akşam yemeğinde yenmemesi gereken gıdalar neler gibi soruların yanıtı da önemli. Uzman desteği almanız halinde, akşam yemeğinizden çıkarmanız gereken gıdalar size bildirilir. Programa ve kısıtlara uymanız halinde, ideal kilonuza ulaşmak sizin için son derece kolay olacak.

Diyet İstikrarlı Hale Nasıl Getirilir?

Sağlıklı beslenme, ideal şekilde diyet yapma için mutlaka istikrar gerekiyor. Yani belirlenmiş olan programın dışına çıkmama, belirlediğiniz süre boyunca beslenmenin düzenli şekilde gerçekleşmesi önemli. Peki, bu nasıl olacak? Diyet nasıl istikrarlı hale getirilir?

Ara Öğünler;

Diyeti rahat bir şekilde yapmanızı sağlayacak olan aslında ara öğünlerddir. Sizin açlığınızı bastırmanız ve gün içinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi almanız için belirlenmiş olan ara öğünler var. Bunları doğru şekilde ve uygun zamanda tüketmeniz önerilir.

Diyetinizi istikrarlı hale getirmek için bir yandan spor da yapabilirsiniz. Yaptığınız spor sizi doğru şekilde beslenmeye yönlendirecektir. Kendini iyi tanıyan biri, uygulayacak olduğu diyet programında nasıl istikrarlı olması gerektiğini çok daha iyi bilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak diyetinizin uygulama aşamasını kolaylaştırabilirsiniz.

Diyet Yaparken Tatlı İhtiyacımızı Nasıl Karşılayabiliriz?

Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyor, ideal kilomuza gelmeye çalışıyoruz; ancak bunun yanında da tatlıdan vazgeçemiyoruz. Tuz ve şekerin azaltılmasının uygun görüldüğü programlarda dahi kişi tatlı tüketmek isteyecek. Peki, nasıl?


Diyet Tatlı Çeşitleri;

·         Elmalı yulaf topları

·         Şekersiz sağlıklı havuç topları

·         Hurma tatlısı

·         Şekersiz çikolatalı kurabiye

·         Fıstıklı çikolatalı kek

Gibi diyet tatlı şeklinde oluşturulmuş olan tatlılar var. Ayrıca tarifleri verildiği için dilediğiniz zaman kolayca yapabilirsiniz. Sizin için uygun olan bu tatlılar, kalori açısından düşüktür. Tatlı isteği konusunda sizi doyuracak olması yeterlidir. Eğer baş edemeyeceğiniz bir tatlı krizinizin varsa, diyet sırasında mutlaka bu tatlı çeşitlerinden biri ile programınızı bozmadan ihtiyacınızı karşılayın. Sağlık için atmış olduğunuz bu adımda, tatlı ihtiyacınızı sağlıklı besinler ile karşılamak hiç de zor değil.

Diyet Her Zaman Faydalı mıdır?

Uyguladığınız program her zaman faydalı mı? Kişi neye göre sağlıklı bir beslenme programının içine girmeli? İlk olarak faydası tartışılan bu kavram için anlamın sağlıklı beslenme olarak düşünülmesi isteniyor. Sadece zayıflama olarak bakılmaması gereken diyet, esas amaç olarak kişinin kendi vücuduna göre beslenmesini, sağlıklı şekilde gıda tüketimini gerçekleştirmesini gerektirir. Faydalı olduğu durumlar, sağlıklı kilonuza gelmek için dikkat ettiğiniz programı sağlayacak olmasıdır. Uzman desteği almanız durumunda herhangi bir şekilde problem yaşamazsınız.

·         Sizin olmanız gereken kilo belirlenir.

·         Size uygun program oluşturulur.

·         Almanız gereken kalori hesaplanır.

·         Gün içinde yakmanız gereken kalori belirlenir.

·         İhtiyaç duyduğunuz protein – karbonhidrat – minerallerin alınması sağlanır.

Yukarıda verildiği şekilde uygulanması durumunda herhangi bir şekilde faydalı olmaması söz konusu değil. Beslenmenizin sağlıklı şekilde düzene sokulması, metabolizmanın en iyi şeklide çalışması gibi pek çok etkisi olacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak, direkt olarak beslenmenizin sağlıklı şekilde düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Diyet Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

Diyet hakkında verilen bilgiler dışında, doğru sanılan yanlışlar aslında mutlaka dikkat çekilmesi gereken konular arasında. Diyet yaparken dikkat etmeniz gerekenler arasında, en çok da doğru bilinen yanlışlara dikkat çekmek gerekiyor.


Aç kalarak kilo veririm;

Aç kalarak kilo veririm düşüncesi, doğru bilinen yanlışlar arasında. Bu şekilde kilo vermeye çalışmak, en sağlıksız olan yöntemdir. Ayrıca vücudun aç bırakılması, bir süre sonra aldığınız her gıdanın size yağ olarak dönmesine de neden olacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak yanlış düşünceden uzaklaşın.

Çok su tüketerek kilo veririm;

Evet, kilo vermek adına su tüketimi önemli. Ancak sadece su içmek, suyu gün içinde alınması gereken maksimum seviyenin üstünde almak vücudunuzun ve metabolizmanızın alt üst olmasına neden olacaktır. Bunun için mutlaka su tüketiminin de düzenli hale getirilmesi gerekir. Doğru bildiğiniz bu yanlışın da etkilerinden kurtulmanız öneriliyor.

Kendim diyet programımı yapabilirim;

Kendiniz için en doğrusunu bilmeniz aşikar. Ancak vücudunuzun anatomik olarak, biyolojik olarak neye ihtiyacı olduğunu bilmek adına mutlaka uzman desteği almanız gerekiyor. Bunun için özel bir diyet programı oluşturulmasının sağlamak adına uzman görüşü alabilirsiniz. Sizin için diyet programı yapılacak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz sağlanacak. Sizin için uygun olan programlar ile ideal kiloya ulaşmak kolaydır.


30 Günlük Diyet Gıdası

30 Günlük Diyet Gıdası

Bu paket kilo sorunu ilerlemiş kişiler için önerilebilir. 28+2 Günlük paket halinde ve 6 çeşit aroma..

269,00TL

16 Günlük Diyet Gıdaları

16 Günlük Diyet Gıdaları

Bu pakette bir çok aroma seçimi yapabildiğiniz gibi kullanımı ile 6 ila 8 kiloya kadar zayıflamaya y..

169,00TL

7 Günlük Çikolata Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çikolata Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çikolata Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Çilek Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çilek Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çilek Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Damla Sakızı Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Damla Sakızı Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Damla Sakızı Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Hindistan Cevizi Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Hindistan Cevizi Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Hindistan Cevizi Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Muz Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Muz Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Muz Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Vanilya Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Vanilya Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Vanilya Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

Karışık Aromalı Diyet Gıdası

Karışık Aromalı Diyet Gıdası

Bu ürün diğer diyet gıdaları ile aynı özelliklere sahiptir, Bunun tek farklı farklı ağız tatları ola..

169,00TL

Gösterilen: 1 ile 9 arası, toplam: 9 (1 Sayfa)