Diyet

 Diyet

 Vücut genişliği, boy uzunluğu, kemik ağırlığı gibi pek çok kriterin göz önünde bulundurularak belirlendiği ideal kilo var. Diyet ile   ideal kiloya ulaşmak mümkün.Vermek istediğiniz fazla kilolarınız, almak istediğiniz kilo ya da var olan kilonuzu dengede tutma amacınız olabilir. Diyet yaparak,   yani beslenme düzeninizin sağlıklı bir hale gelmesini mümkün kılarak, istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

 Peki, diyet ile istenen kiloya gelmek nasıl olacak?

Diyette Önemli Olan İstikrar!

Evet, kilo vermeniz – kilo almanız – kilonuzu korumanız, sağlıklı bir kiloda hayatınıza devam etmeniz; ancak istikrar ile oluyor. Belirlenmiş olan diyet listesi, spor seçenekleri gibi pek çok husus istediğiniz kiloya gelmeniz için yeterli faktörlerdir. Ancak bunlara uyum sağlamak, kilonun istenen seviyeye gelmesi açısından elzemdir. Diyetisyen ile yaptığınız görüşmeler, aslında bu istikrarı sağlamanız içindir. Kontrol ediliyor olmanız, düzenli olarak denetim altında olmanız istikrarı sağlamanız açısından da yeterli olabilir. Sizin sağlıklı yaşama merhaba demek adına diyet yapmaya başlayacak olmanızı istemeniz, istikrarlı olmanız bu husustaki en önemli adımdır.

Sağlıklı kilonuza gelmeyi en önce siz istemelisiniz…

Diyette Uzman Görüşü

Kişinin zayıflamayı istiyor olmasının beraberinde, aynı zamanda uzman desteği alması da son derece önemlidir. Kişiye özel diyet listelerinin oluşturulması, sadece beslene değil yapılacak olan spor hakkında da bilgi verilmesi, kaç kalori yakılması gerektiği gibi hesaplar uzman tarafından yapılacaktır. Sizin vücudunuz için yapılan tahlil ve çözümlemeler ile en sağlıklı şekilde istenen kiloya gelmeniz için gereken adım atılacaktır.

Kişiye Özel Diyet Listeleri;

Sizin sağlıklı olan kilonuz kaç? Şu an hangi kilodasınız? Sürekli bir sağlık probleminiz var mı? Sürekli kullandığınız bir ilaç var mı? Bu hususlar her kişi için farklı olabiliyor. Bu durumda direkt olarak diyetisyen tarafından göz önünde bulundurulan koşullar ile diyet yapmanız sağlanıyor. Kişiye özel diyet listesinin oluşturulmasında, kişinin hedef kilosu ve kendi kilosu göz önünde bulundurulup, sağlıklı bir öneride bulunuluyor.

Cinsiyete Göre Diyet Listeleri,

Kadın ve erkek vücudu birbirinden farklı olan işlev görür. Bu sebeple kadınlarda ve erkeklerde uygulanması gereken diyet programları farklı olacaktır. Kadınlara özel diyet listesi adı altında yapılan öneriler olduğunu görebilirsiniz. Aynı şekilde erkekler için özel şeklide oluşturulmuş olan diyet programları da olabilir. Uzman görüşünün cinsiyete göre yapılması da söz konusu olabiliyor. Direkt olarak cinsiyet de göz önünde bulundurularak diyet listelerinin oluşturulması sağlanıyor.

Vücut Yaş Grubuna Göre Diyet Listeleri;

Kişinin vücut gelişimi, yaşıyla da ilgilidir. Vücut yaşı, yapılacak olan diyet uygulamalarında önemlidir. Bu sebeple uzmanlar tarafından önerilen diyet listesinde, vücut yaşına göre diyet listesinin oluşturulması söz konusu olabiliyor. Bunu göz önünde bulundurarak, diyetisyenin önerdiği diyet listesinin uygulanması çok daha hızlı ve sağlıklı sonuçlar alınmasını destekleyecektir.

Farklı kriterler üzerinden diyette uzman görüşü dikkate alınabilir. Diyetisyenler tarafından sunulan farklı bilgiler, size özel bilgiler zayıflamanın kolaylaşması açısından son derece etkili olabilir. Diyetisyenin inceleme yapması, diyet yapılmasının ardından kontrolleri düzenli olarak gerçekleştirmesi söz konusu olacaktır. Bunları göz önünde bulundurabilir, direkt olarak önerilen diyet listelerine göre hareket edilebilir.


Diyet Çeşitleri

Farklı, uygulamayı uygun gördüğünüz çok sayıda diyet listesi olabilir. Farklı sistemler geliştirilerek, diyet listelerinin çeşitlendirilmesi sağlanmıştır. Uzman diyetisyen tarafından nasıl bir uygulama olacağına karar verilebilir, dilerseniz sunulan diyet listesi önerilerine göre hareket ederek zayıflamak adına ilk adımı atabilirsiniz.

Paleo Diyeti;

Diyet çeşitleri arasında yer alan ve etkili olduğu konusunda adını duyurmuş olan diyet çeşidi, eski bir teoriye dayanıyor. Tarım gelişmeden önceki yiyeceklerin tüketilerek zayıflamanın o şeklide olması gerektiği yönünde fikir öne sürülüyor. Diyetin teorisinde aynı zamanda modern hastalıklarının çoğunun çıkış noktasının Batı diyeti ve tahıl – süt ürünleri ile işlenmiş gıdaların tüketimi ile olduğu bildiriliyor.

Ø  Diyet Nasıl Uygulanır: Evet, bu diyeti uygulamak isteyen kişiler için işlenmiş yiyecekleri bir kenara atacaksınız bilgisi verilir. Şeker, süt ve tahıl ürünleri de bu diyette yok. Besleyici gıdalar, yağsız proteinler, sebze ve meyveler, kuruyemişler ve tohumlar diyet listenizde olacak. Daha esnek bir diyet ise peynir ve tereyağının da listenin içinde olmasıdır. Ayrıca patates ve yumurta da tüketilebilir.

Kan şekeri, kolesterol, tansiyon gibi hastalıkları azaltıcı etkisi olduğu biliniyor.

Vegan Diyeti;

Diyet çeşitleri arasında tercih edilenler içinde vegan diyeti de yer alıyor. Bu diyet çeşidinde ise tüm hayvansal ürünler dışarı atılıyor.

Ø  Diyet Nasıl Uygulanır: Vegan olmak, vejetaryenliğin en katı şekli. Yani hayvan ürünlerinin tamamını liste dışı bırakıyor. D3 vitamini formu dahi, yumurta – yoğurt gibi gıdaların dışında bırakmıştır. Genel olarak uygulama diyet listesi oluşturmadan da yapılabilir. Çok düşük kalorili yiyecekler tüketilmek zorunda olduğundan, uygulama hızlı bir şekilde sonuç verebilir. Sağlıklı olup olmadığı konusunda ise tartışmalar sürmektedir.

18 haftalık bir uygulama, diğer diyetlere göre 4.2 kilo daha fazla kilo vermenizi sağlıyor…

Düşük Karbonhidrat Diyeti;

Popüler olmuş bir diğer diyet çeşididir. Birkaç çeşit, düşük karbonhidrat diyeti olduğunu görebilirsiniz. Hepsinde ortak özellik ise günde 20 – 150 gram arasında karbonhidrat sınırlamasının olmasıdır. Vücudun enerji kaynağı olarak daha fazla yağ kullanmasını hedefleyen bir diyettir.

Diyet Nasıl Uygulanır: Sınırsız protein ve yağ alımı üzerinde durulur. Karbonhidrat tüketimi sınırlıdır. Yağ asitleri kanınıza doğru hareket ederek ve bazılarının karaciğere taşınması sağlanır. Böylece enerji kaynağı olarak karbonhidrat yokluğunda yağ asitleri ve ketonları kullanılacaktır.

Obez kişilerde kilo kaybını en hızlı sağlayan diyettir…

Dukan Diyeti;

Söz konusu popüler diyetler olduğunda, akla ilk gelenler arasında Dukan diyeti yer alıyor. Her aşamada diyette ne kadar kalacağınız ya da ne kadar kilo vermeniz gerektiği hesap ediliyor. Her aşama kendi diyet düzeninizi oluşturmanız demek.

Ø  Diyet Nasıl Uygulanır: Sınırsız yüksek proteinli yiyecekler, zorunlu yulaf yemeye dayalı olan bir diyettir. Diğer aşamalarda ise bazı karbonhidratların tüketimi, nişastası olmayan sebzelerin eklenmesi ile gıdaların vücuda alınması sağlanmaktadır.

Dukan diyeti uygulayan kadınlar 8 – 10 haftada 15 kilo verebiliyor…

Zone Diyeti;

Diyet seçeneklerinden bir diğeri ise Zone diyeti olarak biliniyor. Kalori alımınızdan karbonhidratların %35 ile %45 oranında sınırlandırmak gerekiyor. Ayrıca yağların da %30 oranında sınırlanması hedefleniyor. Diyetin çıkış noktası; diyete bağlı enfeksiyonları azaltmak ve kilo kaybı sağlamak, kronik hastalık riskini azaltmak ile olmuştur.

·         Diyet Nasıl Uygulanır: Her öğünün üçte biri protein olmalıdır. Üçte ikisi ise renkli meyve ve sebze olabilir. Zeytinyağı, avokado yağı, badem yağı gibi tekli doymamış yağların kullanılması önerilir. Ayrıca pilav, muz, patates tüketimi de sınırlandırılır.

Kolesterol ve trigliseritler gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır…

Sağlıklı Diyet Nasıl Olur?

Diyetisyen kontrolü, sağlıklı diyet dendiğinde akla ilk gelendir. Çünkü sizin düzenli olarak kontrollere tabi tutulmanız, diyetisyen tarafından yapılan incelemelere göre, vücudun gelişimine göre nasıl bir yol izleneceği konusunda karar veriliyor olması son derece önemlidir. Tüm bunların göz önünde bulundurulması ile diyet programının sağlıklı şekilde geliştirilmesi mümkün olacaktır.

Diyet Tek Başına Olmaz…

·         Sağlığınız için sadece beslenme düzeninizi kontrol altında tutmak yetmiyor. Kalorilerin yakılmasını kolaylaştırmak ve ayrıca vücudunuzun da sağlıklı olmaya teşvik edilmesi için yürüyüş şart. Elbette diyete ek olarak nelerin yapılacağı, uzman tarafından detaylandırılacaktır.

·         Yaş grubu

·         Kilo durumu

·         Yapılan diyet

·         Cinsiyet

·         Ve çok daha fazlası, sizin diyete k programınızı şekillendirir.

Düzenli olarak yürüyüş yapılması, kilo vermek isteyen kişiler için elzem olabilir. Bu alanda diyetisyenin yorumu son derece önemlidir. Yaş faktörünü de göz önünde bulundurarak en iyi şekilde önerisini yapacaktır.

Diyette Uzman Kontrolü Şart…

Elbette bu alanda uzman olan bir diyetisyen ile çalışmak hem istikrarın sağlanması hem de gerektiği noktada anında müdahalenin olması açısından son derece önemlidir. Bunun için mutlaka diyette uzman kontrolünün olmasına özen gösterilmelidir.

·         Diyetin kontrol altında tutulması

·         Diyetisyen tarafından tahlillerin yapılması

·         Diyetisyenin kilo vermeyi kolaylaştırmak adına önerisi

·         Diyeti yapan kişinin istikrarını sağlamak

Gibi pek çok husus, aslında kontrollü olmasının avantajlarını sunuyor. Bu alanda uzman olan kişi, sağlığınızdan ödün vermeden, kilo vermenizin kolaylaşmasını sağlıyor.

Su Tüketimi Çok Önemli…

Diyetiniz hangi liste üzerinden şekillenirse şekillensin, kişinin gün içinde tüketmesi gereken bir su miktarı var. Bu su miktarının mutlaka alınması gerekiyor. Uzmanlar kişinin kilosuna göre içmesi gereken su miktarını bildiriyor. En az ile sınırlandırılan bu sayı, kişinin kendi durumuna göre arttırılabilir.

·         Minimum alınması gereken suyun içilmesi

·         Suyun gün içinde ara ara içilmesi

·         Suyun yavaş tüketimi

·         Sağlıklı su tüketimi

Gibi hususları göz önünde bulundurarak, diyette olmazsa olmazlar arasında gösterilebilecek olan su tüketiminin en iyi şekilde gerçekleşmesi sağlanmalıdır.


Diyet Hakkında Merak Edilenler Nedir?

Kilo vermek isteyen, ideal kilosunda olmadığının bilince olan çok sayıda kişi var. Diyet hakkında merak edilenler, aslında kilo vermek isteyip de veremeyen kişiler tarafından sıkça gündeme gelir. Sağlığınızdan ödün vermek istemediğiniz noktada, kontrollü şeklide kilo vermeyi ya da almayı diyet programı ile yapacaksınız.

Peki, diyet hakkında merak edilenler neler?

§  Tatlı Krizlerini Aşmak: Çoğu zaman tatlı krizlerinin aşılması konusunda sıkıntı yaşanır. Bu durumun nedeni ise insülin direnci ölçülmeden diyet programına başlanmasıdır. Uzman olan kişiler elbette ölçüm yaparak size ona göre bir program yazacaktır. Bu durumda kişinin tatlı krizlerini aşamıyorum probleminin de ortadan kalkması söz konusu olacaktır.

§  Sınırsız Meyve Yemek: Diyette yaşanan problemler arasında sınırsız meyve de var. Yani kişinin diyet sırasında sınırsız meyve yiyebileceğini düşünmesi problemdir. Meyveler lif – vitamin – mineral açısından son derece gelişmiştir. Doğal şekeri ile tatlı ihtiyacının karşılanması açısından avantajlıdır. Ancak 3 4 porsiyonu geçmemesi üzerine bir sınırlandırma olması şarttır.

§  Devamlı Bir Şeyler Yeme Hissi: Kişinin diyet programına başlamasının hemen ardından görülen sendrom olarak tanımlanabilir. Neden mi? Çünkü kişinin sürekli olarak bir şeyler yemesinin tamamen psikoloji ile alakalı olduğu sonucu çıkmıştır. Bu durumda diyette yaşanan sorunlar arasında, bunu önleyememe olabilir. Diyetisyeniniz ile yaptığınız görüşmelerde, bir süre sonra bunun ortadan kalkacağını bilmelisiniz.

§  Ekmek Yemeden Zayıflamak: Ekmeğin türü, ekmeğin günlük ne kadar tüketildiği – miktarı gibi pek çok husus ekmek yiyerek de zayıflamanın mümkün olduğunu gösteriyor. Ayrıca karbonhidrattan uzak durmak isteyenler için sadece ekmek yemeyerek bu şekilde bir programla sonuç alınamayacağını da söylemek gerekir.

Verilen bilgiler kapsamında zayıflamak, kilo almak, kısaca diyet ile istenen kiloya gelmek mümkün olacaktır. Hem doğru beslenme hem de bilinçli kilo hedefi ile diyet yapmak sağlıklı hayata merhaba diyeceksiniz.

Bu yazıyı okuyanlar bunu da okudular  https://www.diyetseti.com/diyet-yemekleri


Bu kategoride ürün bulunamadı.