Diyet

Diyet Nedir

 Özellikle 20. Yüzyılla diyet kelimesi hayatımızda daha çok yer almaya başladı. kısaca diyet bir halk
sağlığı  problemi olan obezite  normal düzeylere göre daha fazla vücut yağ birikimine bağlı olarak oluşur, birçok faktörle ilişkilidir. Obezite fizyolojik ve metabolik birbirikimine bağlı olarak oluşur, birçok faktörle ilişkilidir. Obezite fizyolojik ve metabolik bir  bozukluktur. Obezite, ayni zamanda yaygın ayni zamanda yaygın  olan diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları hipertansiyon, kalp hastalıkları  ve bazı kanserlerle ilişkili kanserlerle ilişkili  olduğu  kabul edilmektedir.
    Obezitenin en önemli nedeni alınan enerji ile tüketilen enerji arasındaki dengesizliktir. Yetersiz fiziksel aktivite, aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, yaş, eğitim düzeyi, sosyokültürel etmenler, gelir durumu, hormonal ve metabolik faktörler, psikolojik problemler, sigara – alkol alışkanlığı, doğum sayısı, kullanılan bazı ilaçlar ve genetik risk faktörleri obezite tüketilen enerji arasındaki dengesizliktir. Yetersiz fiziksel aktivite, aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, yaş, eğitim düzeyi, sosyokültürel etmenler,gelir durumu, hormonal ve metabolik faktörler, psikolojik problemler, sigara – alkol alışkanlığı, doğum sayısı, kullanılan bazı ilaçlar ve genetik risk faktörleri obezite  oluşumuna yol açmaktadır.

Obezite

ilk tedavisi beslenme  tedavisi  olan diyet olmalıdır. Kişiler genelde diyet kelimesini pek sevmezler nedeni ise çok fazla kısıtlanacaklarını düşünürler. Bu nedenle kelimesini pek sevmezler nedeni ise çok fazla kısıtlanacaklarını düşünürler. Bu nedenle   diyet yerine ‘Beslenme Tedavisi ‘ adını kullanmak daha mantıklı olacaktır.‘ adını kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Diyet

yapmak kesinlikle aç kalmak değildir bu nedenle diyet yapmaktan korkmayın . genellikle kendi başına yaptığınız diyetlerde  yediklerinizi çok fazla kıstığınız için kilo veremediğinizi üstüne aç kaldığınızı biliyor muydunuz ? Peki vücudu bu kadar aç bıraktığımızda neler oluyor? Vücut aldığı kaloriyi harcamak yerine depo ediyor çünkü kıstığınız için kilo veremediğinizi üstüne aç kaldığınızı biliyor muydunuz ?

Peki vücudu bu kadar aç bıraktığımızda neler oluyor?

Vücut aldığı kaloriyi harcamak yerine depo ediyor çünkü  bir daha uzun süre gelmeyeceği biliyor kendini korumaya alıyor. Bu şekilde beslenme ile daha uzun süre gelmeyeceği biliyor kendini korumaya alıyor. Bu şekilde beslenme ile  zayıflayamıyoruz. Sonuç olumsuz olunca kişiler olunca kişiler  psikolojik  olarakta etkilenmektedir.

Vücudun ihtiyacı Olan belli makro ve mikro besin ögeleri vardır. Bunlar karbonhidrat ,protein, yağ , vitamin ve mineraldir. Tüm bu besinler dengeli bir şekilde aldığımız zaman metabolizmamız çalışır ve zayıflama sürecine gireriz. Bunun yanında besinler ile aldığımız kaloride çok önemlidir Kişinin yaş,cinsiyet,  kilo ve fiziksel aktivitesine göre değişmektedir. Diyetler bu faktörlere göre ayarlanmış tüm besin ögelerini dengeli bir şekilde içermelidir.göre değişmektedir. Diyetler bu faktörlere göre ayarlanmış tüm besin ögelerini dengeli bir şekilde içermelidir.

Obezite tedavisi ; kişiye özel beslenme programı ve ek fiziksel aktivite  ,  ilaç veya ameliyat(cerrahi tedavi ) olarak ayrılır.ayrılır.  Başta da belirttiğim gibi ilk tercih tercih  özel beslenme programı olmalıdır. Beslenme tedavisine yanıt vermeyen morbit obez bireyler ve obezitenin yanında birden fazla rahatsızlığı olan kişiler son çare olarak cerrahi tedaviye başvurabiliyorlar. Fakat her zaman dediğimiz gibi ilk çözüm beslenme tarzını değiştirmektir.
Beslenme tedavisine yanıt vermeyen morbit obez bireyler ve obezitenin yanında birden fazla rahatsızlığı olan kişiler son çare olarak cerrahi tedaviye başvurabiliyorlar. Fakat her zaman dediğimiz gibi ilk çözüm beslenme tarzını değiştirmektir.

 
 
 
 
 
 


7 Günlük Çikolata Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çikolata Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çikolata Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Çilek Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çilek Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Çilek Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Damla Sakızı Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Damla Sakızı Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Damla Sakızı Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Hindistan Cevizi Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Hindistan Cevizi Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Hindistan Cevizi Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Muz Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Muz Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Muz Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

7 Günlük Vanilya Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Vanilya Aromalı Diyet Gıdası

7 Günlük Vanilya Aromalı Diyet Gıdası..

99,00TL

Gösterilen: 1 ile 6 arası, toplam: 6 (1 Sayfa)