Diyet ve Zayıflama

Diyet Beşamel Sos Nasıl Yapılır? Diyet Beşamel Sos Tarifi

  • 28 Kasım 2021
  • 46 kez görüntülendi.
Diyet Beşamel Sos Nasıl Yapılır? Diyet Beşamel Sos Tarifi

Diyet Beşamel Sos Nasıl Yapılır? Diyet Beşamel Sos Tarifi hakkında bu yazımızda sizlere harika bilgiler vereceğiz. Öncelikle bu soruların cevaplarını arayalım; Diyet İçin Beşamel Sos Yapılabilir Mi? Beşamel Sos Nerelerde Kullanılabilir? Diyette Beşamel Sos Kullanımı Nasıl Olur? Diyet Beşamel Sos Tarifleri Nelerdir? Diyet Beşamel Sos Nasıl Yapılır?

Diyetteyken beşamel sos kullanmak ne kadar doğru?

Beşamel sosun içinde bulunan un, kişinin diyet programını etkileyeceği için kullanımı tavsiye edilmez. Beyaz unun sağlık açısından olumlu bir getirisinin olmaması, diyet yapanları farklı alternatiflere doğru itmiştir.

Beşamel sos kullanım alanları nelerdir?

Diyet Beşamel Sos Nasıl Yapılır? Diyet Beşamel Sos Tarifi

Diyet Beşamel Sos Nasıl Yapılır? Diyet Beşamel Sos Tarifi

Makarna, et yemekleri, mantar gibi ana ürünlere lezzet katmada usta olan beşamel sos; neredeyse tüm sofraların vazgeçilmez tamamlayıcısı olarak görev yapar.

Bu etkiyle diyet yapanları da cazibesi etkisine alan beşamel sostan vazgeçememek, daha sağlıklı hale bürünerek tüketilmesi seçeneğini doğurmuştur.

Diyet yapanlar için beşamel sos yapımında ana ürünlerin başını çeken unun yerine neler konulabilir, gelin birlikte inceleyelim:

Unsuz Beşamel Sos Tarifi

Beşamel sosun içinde; un, süt, tuz ve yağ vardır. Sağlıksız ve diyet için uygun olamayan bu malzemeler, başka ürünlerle değiştirilerek hem tadı yerinde hem sağlığa olumlu katkı sağlayan, kalorisi düşük bir sosa dönüştürülebilir.

İkame olarak değiştirilmesi aynı etkileri barındıracak olan ürünler ise:

  • Sıvı yağın yerine, tereyağı
  • Beyaz un yerine; tam buğday unu, yulaf unu, keçiboynuzu unu, soya unu, nohut unu, kinoa unu kullanılabilir.
  • Tuz; diyet için sorun işgal ediyorsa çeşitli baharatlardan destek alarak, tuz eksikliğinin önüne geçilebilir.

Diyet beşamel sos nasıl yapılır?

Evinizdeki sağlıklı unlardan gerektiği miktarda alınarak, tereyağı ile bir güzel kavrulur. Renk almaya başlayan unun üzerine yeteri kadar süt eklenerek koyu kıvam elde edene kadar, topaklanmasını da engelleyerek karıştırılır. Kaynamaya başlayan beşamel sos yemeğin içine katılmaya hazır olarak servis edilir.Diyet Seti Google News
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.