Diyet ve Zayıflama

Kolesterol Yüksekliği

 • 23 Ocak 2022
 • 30 kez görüntülendi.
Kolesterol Yüksekliği

Kolesterol Yüksekliği; Kolestrol, bir tür kan yağı anlamına gelmektedir. Lipid adı verilen bu kan yağı, vücudumuzdaki tüm hücrelerde bulunmaktadır. Dolaşım sistemi içerisindeki tüm hücrelerde görevi olan kolestrol, aynı zamanda, insan bedeninin hayati fonksiyonlarını yerine getirmek ile görevlidir. Kolestrol eksikliği, vücudun işleyişinin bozukluğuna, çocuklarda gelişim problemlerine neden olabilirken, kolestrol yüksekliği ise, kalp ve beyin damarlarında problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple, daima kolestrol seviyesine dikkat edilmelidir.

Kolesterol Yüksekliği

Yazıda Neler Var?

Kolestrol hastalığı, insanda sadece iki nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan ilki; kişinin beslenme alışkanlıkları, ikincisi karaciğer etkisi ile üretilen kolestroldür. Kişilerin, beslenme alışkanlıklarından dolayı ortaya çıkan kolestrol, genel olarak et ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdaların yoğun olarak tüketilmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir ve bu yüksek kolestrol hastası olunmasına sebebiyet verebilir. Kolestrol rahatsızlıkları, sebebi ne olursa olsun öenmesenmesi gereken ve muhakkak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Halk arasında bilinen, iyi kolestrol ve kötü kolestrol olmak üzere iki tür kolestrol vardır. İyi kolestrolün yani HDL’nin fazla olması tercih edilen bir durumdur çünkü yüksek yoğunluklu lipoprotein, kolestrolü damar duvarlarından uzaklaştırır. Kötü kolestrolün yani LDL’nin düşük olması istenir, çünkü düşük yoğunluklu lipoproteinin yüksek olması, sert ve aynı zamanda yağlı kolestrol tabakasının damar duvarlarına yapışmasına neden olarak kan dolaşımını sınırlar.

Kolestrolün Yükselme Sebepleri

Kolestrol, insan vücudunda yüzde 75 oranla kendiliğinden üretilir. Bunun yanı sıra geriye kalan yüzde 25’lik bir oran ise, dışarıdan; besin yolu ile insan vücuduna alınır. Bu sebeple, kolestrol hastalıklarında, beslenme tarzı en önemli etken olmaktadır. Ayrıca, kişinin kullandığı ilaçlar, geçirdiği hastalıklar, ailesinde kolestrol hastası bulunması, sahip olduğu zararlı alışkanlıklar, kilo durumu ve yaşı kolestrolü etkileyen etmenler arasında yer almaktadır.

 • Kolesterol Yüksekliği

  Kolesterol Yüksekliği

  Besin yolu ile kolestrolün yükselmesine neden olan alışkanlıklar; aşırı kırmızı et ve hayvansal ürünler tüketmektir. Doymuş yağların sıklıkla kullanılması da kolestrolü yükselten bir durumdur.

 • Kişinin yaşı ile kolestrol artışı genellikle doğru orantılıdır. Ayrıca kadınalrın menopoza girmesi ile kolestrol yükselişi söz konusudur.
 • Kişinin, sağlıksız beslenmesi ve aşırı kilolu oluşu da kolestrolü etkiler. Çünkü vücut yağ oranı fazlalığı, iyi kolestrol olan HDL’nin düşmesine neden olur.
 • İnsan sağlığına zararlı olan sigara kullanımı da kolestrolü direkt olarak etkilemektedir çünkü sigara, iyi kolestrol olan HDL’nin düşmesine neden olur. Bu durum, kalp krizi riskini de arttırmaktadır.
 • Kolestrol hastalığında, en büyük etken genetik yatkınlıktır. Anne ve babadan birisinde bile kolestrol hastalığı olması, ondan sonraki neslin kolestrol hastası olmasında büyük risk taşır.
 • Böbrek, karaciğer hastalıkları ve diyabet gibi hastalıklara sahip olan kişilerde, yüksek kolestrol görülmesi riski fazladır.
 • Kişilerin, bazı hastalıkların tedavisinde kullandığı ilaçlar, yüksek kolestrole yol açabilmektedir. Akne tedavileri ve kalp tedavisinde kullanılan ilaçlar, yüksek kolestrolün artmasına neden olabilmektedir.

Kolesterol yüksekliği için hangi doktora gidilir

Kolesterol için Kardiyoloji bölümüne gidilir.Diyet Seti Google News
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.