Diyet Listesi

diyet listesi

Diyet sürecinin en önemli parçalarından olan Diyet Listesi kişinin bu süreçte nasıl besleneceği konusunda ve nasıl bir Diyet Listesi ihtiyacı olduğu konusunda beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyenlerin hastanın yaşı, çeşitli özellikleri, kan tahlilleri, antropometrik ve fiziki özellikleri, tıbbi ve diyet anamnezine uygun olarak hazırladıkları profesyonel sağlık reçetelerine denir.

diyet listesi

Size Diyet listesi hazırlayan kişinin mutlaka ve mutlaka beslenme ve diyetetik lisans mezunu olmasına, bu konuda gerekirse bir kuruma (bimer) ya da diyetisyenin kendisinden gerçek bir yetkin kişi ve diplomasının olup olmadığına dikkat ediniz. Beslen me ve diyetetik lisans diploması yerine çeşitli sertifika veya farklı bir diploma gösteren kişiler asla itibar etmeyin ve mutlaka bimer’e şikayet edebilirsiniz.

DİYET LİSTESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

diyet listesi

Günümüzde maalesef internet ortamında güvenirliği kesinlikle olmayan çeşitli diyet listelerine istediğimiz her dakika her saniye ulaşmamız mümkündür. İnsanlar bu diyet listesini alıp zayıflayabilmek için kendi diyet programında kullanmakta hatta çevrelerinde ki diğer kişilere önermekte bilinçsizce doğru bir kaynak olduğunu söyleyerek bu kişilere sunabilmekteler.

diyet listesi

Peki bu diyet listelerini uygulamak ne derece doğrudur? her zaman söylediğimiz gibi genel geçer diyet listeleri kullanmak metabolizmanız ve sağlığınız için uygun değildir. aslında her diyet listesi kişiye özeldir ve kişinin ihtiyaçlarına göre bireysel olarak hazırlanır yani konuya hakim hatta deneyimini kanıtlamış bir uzman diyetisyen tarafından hazırlamasını öneririz.

diyet listesi

 Diyet yapacak kişinin enerji, karbonhidrat, protein, yağ, diyet lifi, vitamin ve mineral ihtiyacı, doymuş ve doymamış yağ ihtiyacı hesaplanır. kan testleri ve kişinin yaşam öyküsü değerlendirilip kişiye diyet listesi hazırlanır. dietto’da ise bir yetişkinin alması gereken karbonhidrat, protein, yağ, tüm vitamin ve mineral değerleri yer almaktadır. öğün yerine geçen gıdalar tebliğine uygun olarak hazırlanan kalorisi kısıtlanmış bir gıda ürünüdür.

Peki zayıflamak için hazırlanan içerisinde ihtiyacınız olan örnek günlük bir diyet listesi nasıl hazırlanır?

Uyandıktan hemen sonra: 2 su bardağı ılık su içiniz bu sizin için ferahlatıcı ve tokluk hissi veren aynı zamanda birçok uzmanın sağlık içinde önerdiği bir yöntemdir. (aroma katmak istiyorsanız nane, tarçın, salatalık veya limon koyabilirsiniz)

diyet listesi

Kahvaltı: 

1 adet haşlanmış yumurta

1 dilim az yağlı beyaz peynir

5-6 adet zeytin bunun yanında

 Domates, salatalık, nane, maydanoz, marul vb tüm yeşillikler (yağsız ve istenildiği kadar yenebilir)

2-3 dilim tam buğday ekmeği

diyet listesi

Ara öğün: 1 fincan sade Türk kahvesi tüketebilirsiniz.

Öğle yemeği: 300 ml sütle hazırlanmış çilekli veya sevdiğiniz aroması olan dietto içeceği tüketerek devam ediyorsunuz.

Ara öğün: 1 adet patlıcan, 1 adet biber (istenilen sebzelerin közlemesi yapılabilir, mısır, patates hariç)  közlenmesiyle yapılan salata ve 2 kaşık yoğurt ile takviye yapılabilir.

Akşam yemeği: 300 ml sütle hazırlanmış çikolatalı veya sevdiğiniz aroması olan dietto tüketerek diyete devam ediyorsunuz.

Ara öğün: marul, salatalık, domates, soğan, maydanoz, nane, dere otu, roka, kırmızı lahana vs (mevsim yeşillikleri) ile oluşturulmuş yağsız salata tüketebilir yani yeşillik ağırlıklı beslenebilirsiniz.

Bunun yanında günde 2,5 – 3 litre arasında kilo durumunuza göre değişmekle birlikte su içilmesi gerekmektedir.


Bu kategoride ürün bulunamadı.