Diyet ve Zayıflama

Paleo Diyeti Sık Sorulan Sorular

  • 12 Kasım 2021
  • 30 kez görüntülendi.
Paleo Diyeti Sık Sorulan Sorular

Paleo Diyeti ülkemizde merak edilen ve uygulanan bir diyet programıdır. Örnek Paleo Diyeti farklı bir makalemizde anlatılmıştır. Paleo Diyeti Hakkında Sık Sorular aşağıdaki metinde açıklanmıştır.

Paleo Diyeti Hakkında Sık Sorular

  • Paleo Diyeti ile Dukan Diyeti Aynı mıdır?

Paleo diyeti; protein kaynağı olan et çeşitlerinin tüketilmesi gereken diyet programı olurken dukan diyeti etin yanında süt ve süt ürünlerinin de tüketilmesinin serbest olduğu bir programdır. Dukan diyetinde sıvı ve katı yağların tüketimi oldukça sınırlıdır, gün içinde karbonhidrat kaynağı olan yulaf kepeği beslenme listesinde bulunur. paleo diyetinde ise yulaf kepeği dahil olmak üzere tam tahıllı grubundan besinlerin tüketilmesi yasaktır. Dukan diyetinde tüketimi sınırlı olan sebze ve meyveler paleo diyetinde serbesttir. Bu yüzden iki diyet programı için aynı demek doğru değildir.

  • Paleo Diyetinde Hangi Besinler Tüketilmemeli?

Tuz, un içeren gıdalar, işlenmiş gıdalar, şeker tüketilmemelidir. Ayrıca; ekmek, galeta, makarna, pilav, gibi tahıl grubundan olan besinler ile nohut, bakla, mercimek gibi bakliyat çeşitleri, süt, yoğurt, peynir ve mandıra ürünlerinin, patatesin tüketilmesi yasaktır.

  • Paleo Diyetinde Yalnızca Et mi Tüketilmeli?

Paleo diyetinde, et ve et ürünlerinin yanı sıra yumurta, sebze ve meyve tüketimi serbesttir. Yalnız işlem görmüş olan; pastırma, salam, sucuk, sosis gibi et ürünleri yasaktır. Yağ grubundan Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve zeytinyağı serbesttir. Tüketilmesinde sakınca yoktur.

  • Paleo Diyeti Kaç Gün Uygulanmalı?

Herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. İdeal kilonuza ulaşıncaya dek uygulayabilirsiniz. Yalnız besin çeşitliliğinin sınırlı olması sebebi ile bir süre sonra vücutta yetersizlik görülebilmektedir. Yetersizliğin artması halinde vücutta farklı sağlık sorunları görülebilir. Verilen kiloların kalıcı olup geri alınmaması adına bütün besin gruplarından ideal oranda alınması gerekir. Ayrıca besin değeri ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir.

  • Paleo Diyetinin Zararı Var mıdır?

Diyet programına göre; süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller, tahıl grubunun tüketilmemesi gerekir. Bu sebeple ilerleyen dönemlerde yetersiz lif alımından kaynaklanan sindirim sorunları ortaya çıkabilir. B grubu vitaminlerinin ve folat yetersizliğinden sinirlilik durumu, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler olabilir. Süt grubundan yetersizlik sebebi ile kalsiyum ve D vitamin eksikliği meydana gelebilir. Bu da kemik ve diş hastalıklarına neden olabilir.

  • Paleo Diyeti Uygularken Ekmek Yenebilir mi?

Ekmek dahil olmak üzere tüm tahıl ürünlerinin tüketimi yasaktır. Karbonhidrat kaynağı olarak yalnızca meyve tüketilmelidir.

  • Paleo Diyetinde Kaç Öğün Olmalıdır?

Bu durum kişinin sağlık durumu ve beslenme düzenine göre değişmektedir. Yalnız 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün şeklinde beslenme programı belirleyebilirsiniz.

Paleo Diyeti Sık Sorulan Sorular

Paleo Diyeti Sık Sorulan SorularDiyet Seti Google News
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.