Diyet ve Zayıflama

Vücudumuz İçin Potasyomun Önemi

  • 29 Ocak 2022
  • 35 kez görüntülendi.
Vücudumuz İçin Potasyomun Önemi

Potasyum vücudumuzu oluşturan sistemlerin aksamadan çalışmalarını sağlayan önemli bir mineral olarak biliniyor. Bu bakımdan vücudumuz için potasyumun önemi oldukça fazla. Vücudumuzda bulunan toplam mineral içeriğinin % 5 oranındaki bölümünü potasyum oluşturmakta.

Vücudumuz İçin Potasyomun Önemi

Yazıda Neler Var?

Potasyumun önemi başta kalp, kas ve kemik rahatsızlıklarının önüne geçtiği bir kat daha artmakta çünkü bu rahatsızlıklar vücutta en fazla görülen rahatsızların başında geliyor. Bu rahatsızlıkların yanında kan basıncını dengeler ve sinir sisteminin doğru çalışmasını sağlar. Bunların yanı sıra besinlerin hücrelere taşınması ve dışarı atılması için de bu işleyişe katkıda bulunur.

Potasyumun Faydaları Nelerdir?

Potasyum bulunan gıdaları kısaca sıralayacak olursak: Muz, Yoğurt, Ispanak, Brokoli ve Fasulye yüksek oranda potasyum ihtiva eden gıdalardır. Bu sebeple bu gıdalardan birini gün içinde mutlaka tüketmek gerekiyor. Bunlar arasında tüketimi en kolay olanlar ise muz ve yoğurt. Muz ve yoğurdu karıştırarak her gün düzenli bir şekilde tüketirsek potasyum ihtiyacımızı da büyük oranda karşılamış oluruz. Harici olarak alınan potasyum hapları yerine bu besinleri tüketmek her zaman için daha doğal ve sağlıklı olacaktır. Eğer bu besinlerin tüketilmesine rağmen potasyum almakta sorun yaşanıyorsa o zaman ilaç tedavisine başvurmak gerekiyor. Bu tedaviyi uygulamak için de kesinlikle bir doktora başvurmak gerekmekte.

Günde Ne Kadar Potasyum Tüketilmeli?

Yetişkin bir kişinin gün içindeki potasyum ihtiyacı ortalama 4.7 gram civarındadır. Potasyum eksikliği ile birlikte vücutta aşırı bir yorgunluk, kas ağrıları, kramplanma, halsizlik, kabızlık ve mide bulantısı şeklinde belirtiler görülür. Bunlarla birlikte zaman içinde reflekslerin de zayıfladığı fark edilecektir. Fazla potasyum almanın da çeşitli zararları bulunmakta. Vücudun ihtiyacından fazla potasyum alınması kalp atışlarının hızlanması gibi hipokalemi belirtileriyle benzer belirtiler gösterebilir.Diyet Seti Google News
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.